تبلیغات
کلبه - زندگینامه شاهزاده عباس میرزا ولیعهد

زندگینامه شاهزاده عباس میرزا ولیعهد

1393/06/12 14:12نویسنده : For Share

 


زندگینامه شاهزاده عباس میرزا ولیعهد

تولد و کودکی

عباس میرزا پسرِ فتحعلی شاه قاجار، در سال ۱۱۶۸ هجری خورشیدی بدنیا آمد. فتحعلی شاه نام او را عباس میرزا گذاشت و نسبت به وی مهر و انسی خاص یافت. او بر خلاف پسران دیگرش در دوران کودکی، طفلی مریض‌المزاج ولی فوق‌العاده مودب، سر به زیر و محجوب بود. عباس میرزا در سن ده سالگی به کسالت و درد مفاصل و استخوان مبتلا گشت. در کودکی بسیار مورد علاقه آقا محمد خان سر سلسلهٔ قاجار بود که خود تعلیمات نظامی مخصوص را به او می‌آموخت. عباس میرزا ضمن فراگرفتن تعالیم مختلف و روش‌های گوناگون فنون سواری و جنگ، در ایام فراغت و بیکاری به مطالعه کتب سودمند و مفید می‌پرداخت و به آسانی به بیشتر زبان‌های شرقی آشنا شده بود.

جوانی و ولایتعهدی

فتحعلی شاه در سال دوم سلطنت خود، مجلس با شکوهی ترتیب می‌دهد و جمع کثیری از بزرگان و علما و رجال سرشناس و درباریان و وابستگان صاحب رأی و نظر و همچنین سرکردگان خاندان قاجار را دعوت می‌کند تا با آنها در زمینهٔ تفویض ولیعهدی به فرزندش عباس میرزا به مشورت و گفتگو بپردازند. فتحعلی شاه، عباس میرزا را از دیگر فرزندان خود باهوش‌تر، دلیرتر و مستعدتر می‌دید. در این مجلس عموم بزرگان و سران قاجار نسبت به شجاعت و امتیازات برجسته عباس میرزا و درایت و قابلیت او اتفاق نظر داشتند و این انتخاب شاه را شایسته دانستند. فردای آن روز شاه او را به حکومت آذربایجان تعیین کرد.

شهادت

هرات در محاصره بود که شاه قاجار به دلیلی نامعلوم عباس میرزا را به مشهد فراخواند. بیماری مزمنی که دستگاه گوارش و کلیه‌های عباس میرزا را مورد حمله قرار داده بود، مزاج این شاهزاده را از حال اعتدال خارج ساخته و باعث شده بود او از لحاظ بنیه ضعیف شود. این امر لزوم مداوا و درمان فوری و مستمر را ایجاب می‌کرد اما اشتغالات جنگی و سیاسی و حرکت‌های مداوم او برای امنیت دادن به شهرهای ناامن و سرکوبی گردنکشان اجازهٔ استراحت و معالجه را به او نمی‌داد. طبیب مخصوص و معالج عباس میرزا ،‌« دكتر كورمك » انگلیسی بود كه همراه هیئت های سیاسی دولت انگلیس به ایران آمده و بواسطه خلاقیت و دقتی كه در امر مداوا و معالجه چند بیمار از خودنشان داده بود فتحعلیشاه او را روانه اردوی فرزندش عباس میرزا كرده بود. وقتی بیماری عباس میرزا شدت یافت و شاهزاده جنگاور و وطن پرست از درد كلیه بخود می پیچید «كورمك » به او خاطر نشان ساخت كه بیماریش خطر فوق‌العاده‌ای برای وی ندارد و هلاك آور و كشنده نیست و شما نباید نگران این قضیه باشید.

كسالت و بیماری عباس میرزا در شهر مشهد ، غفلتاً رو به شدت می گذارد تا جائیكه در پاهای او ورم های زیادی ظاهر می گردد ، این ورم ها تدریجاً از پا به زانو بالا آمده و به نقاط بالاتر سرایت می نماید تا جائیكه یك قسمت از بدن او را فلج می نماید.

در شب نهم جمادی الآخر سال 1249 عباس میرزا پس از بازگشت از حرم حضرت رضا دچار استفراغهای پی در پی می گردد كه همه آنها خون آلود بود گویا با كبد وی ارتباط داشت كه بیشتر ناشی از مسمومیتی مرموز بود.

این استفراغها طوری عباس میرزا را به رخوت و سستی و بیحالی دچار می گرداند كه منتهی به درگذشت آن شاهزاده غیر تمند و دلاور می گردد. او در این هنگام فقط 47 سال داشت.

بدین ترتیب ایران از نعمت پادشاهی وطن پرستانه وی محروم شد.

جنگ‌های ایران و روس

عباس میرزا در جنگ از سربازان ایرانی سان می‌بیند:

بعد از فتح گرجستان به وسیلهٔ روسیه تزاری کشمکش‌ها بین ایران و روسیه آغاز شد؛ جنگ با روسیه برای فتح گرجستان چندان آسان به نظر نمی‌رسید. در شرایطی که انگلیسی‌ها رغبتی برای کمک کردن نشان نداده بودند می‌بایست در جستجوی متحد دیگری بود و چون کشور فرانسه با روسیه در حال جنگ بود، دولت ایران از ناپلئون تقاضای کمک کرد، او نیز بخاطر دست‌یابی به هند در صدد اتحاد با ایران بود. در آغاز جنگ، پیروزی از آن قشون ایران و نایب‌السلطنه عباس میرزا بود ولی بعد نیروهای روسی به اتکای توپخانه مجهز خود، نیروهای ایرانی را به عقب راندند و از طرفی فرانسوی‌ها که با روس‌ها صلح کرده بودند، با میانجی‌گری بریتانیا دو طرف را به مذاکره برای صلح کشانیدند که سرانجام آن امضای پیمانی در ۲۲ مهر ۱۱۹۲ در دهکده گلستان بود. بر اساس مفاد این پیمان ایران بسیاری از ایالات خود در قفقاز را مانند قره باغ، گنجه، شیروان، باکو و... را از دست داد. احتمالاً نه شاه ایران و نه تزار روسیه، عهدنامه گلستان را قطعی تلقی نمی‌کردند. عباس میرزا نیز آن را فقط آتش‌بسی موقت می‌دانست و خود را برای جنگی دیگر آماده می‌کرد. در این زمان حکومت ایران ابوالحسن خان شیرازی سفیر سابق ایران در لندن را به سنت پترزبورگ فرستاد تا درخواست کند که به تصحیح خطوط مرزی اقدام شود، اما وزیر خارجه روسیه درخواست ایران را رد کرد. با وجود این رفتار سرد و دو پهلو از جانب دولت روسیه و فشار روحانیون و اینکه در اردیبهشت ۱۲۰۵ سپاهیان روسیه میرک محلی در خانات ایروان را اشغال کردند، ایرانیان نیز دریاچه گوگچه را گرفتند. این بهانهٔ جنگ‌های دوم ایران و روس شد که در آغاز، سپاه ایران موفقیت‌های زیادی بدست آورد اما به خاطر کمی تجهیزات شکست خورد. در ترکمن چای عهدنامهٔ دیگری بر ایران تحمیل شد که علاوه بر شهرهایی که در پی عهدنامهٔ گلستان از ایران جدا شده بود شهرهای جدیدی نیز از ایران جدا شد و نیز غرامت ۲۰ میلیون روبلی به ایران تحمیل گردید.

اقدامات مهم

عباس میرزا و حکومت آذربایجان

اواخر ماه ذیحجه ۱۲۱۳ هـ.ق، عباس میرزا خوشحال از پشت سر گذاشتن این سفر طولانی به شهر تبریز وارد شد. در تبریز کلیه حکام شهرها و امرا و سران عشایر و طوایف و همه بیگلربیگیان که از مدت‌ها پیش انتظار او را می‌کشیدند در دروازهٔ شهر اجتماع کردند. او پس از ورود به این سرزمین دست به اصلاحاتی در آذربایجان زد. او به کارهای دیوانی نظم و ترتیبی خاص داد، وی طرز جمع‌آوری مالیات و عواید دولتی ظالمانه و برخلاف اخلاق و عدالت را سامان داد. عباس میرزا دستور داد شهرهای مهم آذربایجان، از جمله اردبیل و خوی و مراغه و غیره از شکل و ظاهر قبلی خارج شوند و مخصوصاً ترتیب خیابان‌ها و عمارات دولتی به شکلی نوین احداث گردد. او در شهر تبریز بناها و ساختمان‌های عمومی و گردشگاه‌های مختلفی را ایجاد کرد و برای رفاه حال عموم دستور داد اماکن و باغ‌های عمومی مفرح و دل‌انگیزی در داخل شهر تبریز ساخته شوند.

اعزام دانشجو به اروپا

در ابتدا عباس میرزا با ژنرال گاردان قرار می‌گذارد تا هر سال جمعی از جوانان ایرانی برای تحصیل به پاریس بروند. وعده گاردان به نتیجه نمی‌رسد و وی به همراه همراهان خود عازم فرانسه می‌شود. پس از ورود سفیر انگلیس به ایران وی از اعزام جوانان ایرانی به لندن استقبال می‌کند. در سال ۱۲۲۶ قمری که ماموریت سفیر انگلیس به اتمام می‌رسد، وی همراه با دونفر ایرانی عازم کشور خود می‌شود. این دو ایرانی عبارت بودند از محمدکاظم فرزند نقاش‌باشی و حاجی‌بابا افشار. اولی به دنبال تحصیل در نقاشی بود و دومی تحصیل طب.

اصلاحات در ارتش

عباس میرزا تلاش بسیار کرد تا به ارتش ایران نظم بخشد. او سعی کرد لباس‌های متحدالشکل را در ارتش رواج دهد. همچنین سپاهیان را عادت داد تا چکمه بپوشند. تصور غلط نظامیان و وابستگی آنها به آداب و عادات گذشته نیز سد راه تلاش‌های اصلاحی وی بودند. در بدایت حال، قاطبه رجال و عامه مردم از پوشیدن جامهٔ تنگ و کوتاه چندان اکراه داشتند که می پنداشتند پوشیدن این گونه لباس حرب که موجب چابکی در طعن و ضرب است، بر خلاف شرع مبین و منافی ملت متین و بلکه لازمه خروج از دین است.

دعوت از اروپاییان برای دیدن ایران

یکی از تلاش‌های عباس میرزا دعوت از اروپاییان برای دیدن ایران بود. او به دنبال آن بود تا برخی از اروپاییان به ایران مهاجرت کنند. او یقین داشت که اهل ایران به سبب کثرت معاشرت با اهل فرنگستان در علوم و صنایع که در این اوقات فی‌الجمله متروک شده‌است ترقی زیاد خواهند کرد. برای نیل به هدف فوق میرزا صالح شیرازی به عنوان نماینده ایران در سال ۱۲۳۸ هجری قمری مطلبی را در لندن منتشر می‌سازد که زمینه ساز و مشوق مهاجرت فرنگی‌ها به ایران می‌شود.

عباس میرزا و عهدنامه ترکمنچای

پس از عهدنامه گلستان، دوره دوم جنگ‌های ایران و روسیه آغاز شد.در این میان جنگ گنجه مهم‌تر از همه می‌نمود عباس میرزا فرمانده سپاه ایران با حرکت به سوی گنجه در این منطقه سنگر گرفت.در این میان پاسکویچ فرمانده سپاه روس نیز خود را به این منطقه رساند. ابتدا عباس میرزا به دلیل برخی آشفتگی‌ها در سپاه خود خواست که جنگی اتفاق نیفتداما تلاش او موثر نیفتاد و جنگ وسیعی در این منطقه در گرفت.

در پایان نیز سپاه روس فاتح میدان شد. عباس میرزا سرانجام در ناحیه ترکمانچای خواست که جلوی پاسکویچ را بگیرد اما در آنجا نیز شکست خورد و سرانجام مجبور شد که شرایط صلح را بپذیرد.

شکست سپاه عباس میرزا در جنگ اصلاندوز

با قتل سیسیانوف فرماندهی سپاه روسیه به عهده گودوویچ افتاد (این دوران همزمان است با فعالیت‌های ژنرال گاردان در تقویت نظامی ایران).

گودوویچ در سال ۱۲۲۳ هـ. ق غافلگیرانه به ایروان حمله برد اما شکت خورد و برگشت.عباس میرزا برای تنبیه سپاه روسیه از تبریز به نخجوان رهسپار شد و طی چند نبرد در اطراف شهر ایروان و دریاچه گوگچه سپاهیان روس را مغلوب کرد.

در سال ۱۲۲۵ هـ. ق حسین خان قاجار حاکم ایروان در برابر روس‌ها شورش کرد و جمع زیادی از آنها را به اسیری گرفت و عازم تهران کرد.این روزها (۱۲۲۶- ۱۲۲۵ ه. ق) مقارن با خروج گاردان از ایران و ورود هیات نظامی انگلیسی به ایران است. در این زمان روس‌ها خواستار صلح با ایران شدند اما شرایط آنها این بود که مکان‌های متصرفه در تصرف آنها بماند و نیز ایران به آنها اجازه عبور از داخل کشور برای حمله به عثمانی را بدهد که دولت ایران این تقاضاها را نپذیرفت.

پس از ورود گور اوزلی به ایران، و به علت رابطه دوستی که در این دوره میان انگلیس و روسیه ایجاد شده بود؛ وی بر آن شد که بین ایران و روسیه (به نفع روس ها) صلح برقرار کند و خواستار آن شد که افسران انگلیسی که در سپاه ایران بودند از جنگ با روسیه دست بردارند. چون عباس میرزا اصرار داشت جنگ ادامه یابد، جنگ ادامه یافت و سپاه ایران در محل اصلاندوز کنار رود ارس در بخش مرکزی اهر مقیم شدند. در این هنگام روس‌ها غافلگیرانه به اردوی ایران حمله کردند. اگر چه سپاه ایران مقاومت زیادی نشان داد اما به علت اختلافاتی که بین سپاه ایران پیش آمد، نیروهای ایرانی مجبور به عقب‌نشینی به سمت تبریز شدند. فرمانده سپاه روسیه پس از فتح اصلاندوز، آذربایجان را از هر دو طرف مورد تهدید قرار داد. در این زمان ترکمانان خراسان شورش کردند و شاه ایران که در صدد آماده کردن سپاهی برای سرکوب نیروهای روسی بود به علت اوضاع ناآرام در چند جبهه تقاضای صلح کرد. با امضای قرارداد ترکمنچای و پایان جنگ‌های ایران و روس، عباس میرزا برای برقراری نظم و سرکوب شورش ترکمن‌ها به خراسان رفت. او در سال ۱۲۱۲ شمسی در مشهد درگذشت. مقبره او در کنار ضریح حرم امام رضا قرار دارد.

نامه قائم‌ مقام به همسرش (خواهر عباس میرزا) در توصیف عباس میرزا پس از مرگ او:

شاهزاده جان قربانت شوم! ز دوری تو نمردم چه لاف مهر زنم که خاک بر سر من باد و مهربانی من. اما یقین بدانید که در این واقعه هایله که خاک بر سر من و ایران شد، تلف خواهم گردید. دریغ و درد که آسمان نخواست ایران نظام گیرد و دولت و دین انتظام پذیرد. در این اعصار و اعوام کسی مثل ولیعهد جنت مکان یاد ندارد؛ عدل محض بود، محض عدل بود. حق خدمت خوب می‌دانست و قدر نوکر خوب می‌شناخت. به خدمت جزیی نعمت کلی می‌داد، ایتام را پدر بود و ارامل را پسر. اهل آذربایجان در مدت سی سال، پرورده احسان بودند. اهل خراسان را در این مدت سه سال، چنان بنده عدل و انعام و غلام فضل و اکرام خود فرمودند که صد برابر مطیع‌تر از اهل آن سامان شده بودند. این غلام پیر به چه زبان بگوید و به چه بیان بنویسد؟ خدا نخواست که جهان در عهد جهانداری او زنده و نازنده شود.برچسب ها: سرداران میهن ، شخصیت های آذربایجان ، وطن پرستان ، تاریخ ایران ،
دنبالک ها: اجنبی حرفی بزن! ،
آخرین ویرایش: 1394/04/18 13:32
 
1398/04/2 06:13

Truly a good deal of excellent knowledge!
viagra vs cialis side effects for cialis viagra vs cialis side effects of cialis viagra cialis levitra cialis tablets cialis pills boards cialis 100mg suppliers warnings for cialis cialis 20 mg effectiveness
1398/04/1 13:38

You actually explained this fantastically.
when can i take another cialis buy cheap cialis in uk warnings for cialis cialis daily cilas acheter cialis kamagra 5 mg cialis pharmacie en ligne only best offers 100mg cialis canadian discount cialis how do cialis pills work
1398/03/29 02:33

Wonderful facts, With thanks!
free cialis buy cialis online legal online prescriptions cialis cialis generic tadalafil buy tadalafil tablets wow cialis tadalafil 100mg cialis dose 30mg online cialis cialis para que sirve canadian cialis
1398/03/28 03:55

Many thanks, Plenty of facts.

prezzo cialis a buon mercato cialis rezeptfrei where to buy cialis in ontario buy cialis cheap 10 mg canada discount drugs cialis legalidad de comprar cialis generic cialis soft gels discount cialis cialis et insomni cialis australian price
1398/03/25 19:02

Awesome info, Thank you.
generic cialis pro enter site very cheap cialis we recommend cialis info how to buy cialis online usa generic cialis levitra import cialis only best offers cialis use cialis venta a domicilio cialis sale online only now cialis 20 mg
1398/03/23 10:37

Wow tons of great info!
how do cialis pills work cialis herbs cialis dose 30mg cialis preise schweiz cialis 30 day sample cialis coupons printable preis cialis 20mg schweiz cialis 20mg cialis kaufen bankberweisung legalidad de comprar cialis
1398/03/22 20:34

Wow all kinds of great tips.
how to buy cialis online usa cialis side effects dangers tesco price cialis cialis daily dose generic 5 mg cialis coupon printable cialis generico only best offers 100mg cialis cialis for sale in europa cialis in sconto cialis 100 mg 30 tablet
1398/03/22 16:21

Your means of describing the whole thing in this post is actually pleasant, all be capable of simply be aware of it, Thanks a lot.
1398/03/20 19:44

Many thanks. I appreciate it!
how much does a cialis cost cialis 5 mg buy what is cialis tesco price cialis cialis from canada cialis generico online non 5 mg cialis generici enter site 20 mg cialis cost achat cialis en europe look here cialis cheap canada
1398/01/24 02:21

Wow plenty of helpful tips.
drugstore online reviews buy viagrow buy viagrow pro trust pharmacy of canada best canadian pharmacies online drugstore online canadian rx world pharmacy buy viagra 25mg pharmacy times online pharmacies
1397/09/16 09:01

Whoa loads of excellent knowledge!
cialis for sale cialis side effects dangers tadalafil 20 mg cialis generico in farmacia buy cialis online cheapest cialis kamagra levitra buy cialis online legal the best choice cialis woman cialis generic availability we recommend cialis info
1397/09/15 13:55

You stated that perfectly!
5 mg cialis pharmacie en ligne prices for cialis 50mg chinese cialis 50 mg cialis official site the best site cialis tablets what is cialis cialis online cialis et insomni cialis online holland cialis generico online
1397/09/13 06:21

With thanks. Good stuff.
we use it 50 mg cialis dose precios cialis peru cialis diario compra acheter du cialis a geneve cialis super acti viagra cialis levitra cialis dosage recommendations cialis without a doctor's prescription generic cialis soft gels generic low dose cialis
1397/09/12 18:19

You actually mentioned that well.
tadalafil generic how much does a cialis cost generic cialis levitra purchase once a day cialis pastillas cialis y alcoho calis acheter du cialis a geneve cialis generic availability cialis mit grapefruitsaft buy generic cialis
1397/09/9 17:56

With thanks, I enjoy it!
overnight cialis tadalafil cialis pills prices on cialis 10 mg cialis kaufen bankberweisung achat cialis en suisse buying cialis on internet cialis for bph cialis generico postepay cialis pas cher paris viagra vs cialis vs levitra
1397/09/9 06:11

Very good forum posts, Thanks.
canadian drugs generic cialis acheter du cialis a geneve cialis venta a domicilio cialis billig cialis patentablauf in deutschland free cialis cialis in sconto free generic cialis cialis purchasing acheter cialis kamagra
1397/09/8 07:05

Excellent material. Cheers.
cialis 20 mg il cialis quanto costa brand cialis generic cialis 5 mg effetti collateral import cialis the best site cialis tablets generic cialis pro cialis 5 mg scheda tecnica buy cialis sample pack buy cialis uk no prescription
1397/09/7 18:09

Truly a good deal of valuable material.
when can i take another cialis cialis sale online compare prices cialis uk ou trouver cialis sur le net dosagem ideal cialis cialis kaufen buying brand cialis online cialis dose 30mg prezzo cialis a buon mercato cialis 5 mg para diabeticos
1397/09/7 06:32

Excellent stuff. Appreciate it.
cialis side effects dangers cialis italia gratis cialis online nederland cialis manufacturer coupon cialis price thailand buy cialis online cheapest purchasing cialis on the internet canadian cialis cialis y deporte tadalafil generic
1397/07/11 00:27

Terrific content. Thanks.
generic cialis with dapoxetine when will generic cialis be available side effects of cialis precios de cialis generico bulk cialis 5 mg cialis coupon printable acheter cialis kamagra click now buy cialis brand we use it cialis online store cialis tadalafil
1397/07/1 04:07

Amazing plenty of wonderful material.
canadian pharmacy king drugs for sale deep web canadian pharmaceuticals reviews canada pharmaceuticals online top rated canadian pharmacies online best canadian mail order pharmacies canadian online pharmacies legitimate canadianpharmacyusa24h canadian medications by mail most reliable canadian online pharmacies
1397/06/28 01:00

You explained it perfectly.
cialis venta a domicilio cialis prezzo in linea basso cialis canadian drugs callus cialis prezzo al pubblico buy generic cialis sublingual cialis online cialis tablets for sale cialis uk cialis from canada
1397/06/15 16:57

Fine material. Thanks.
cialis e hiv cialis 30 day trial coupon viagra vs cialis vs levitra cialis italia gratis cialis sans ordonnance the best site cialis tablets import cialis how to purchase cialis on line cialis venta a domicilio safe dosage for cialis
1397/06/12 09:42

With thanks. Very good stuff.
cialis manufacturer coupon buy cialis sample pack cialis 20 mg effectiveness where do you buy cialis cialis daily trusted tabled cialis softabs cialis prices enter site very cheap cialis cialis free trial interactions for cialis
1397/06/11 18:09

You expressed this very well!
canadian cialis buy cialis dosagem ideal cialis online cialis sialis recommended site cialis kanada cialis daily buy cialis online rezeptfrei cialis apotheke cialis 5 mg buy
1397/05/23 06:43

Factor certainly applied!.
viagra nz buy buy viagra online india buy viagra online rx. viagra order uk sildenafil buy uk uk viagra online order viagra how to buy viagra without seeing a doctor buy discount viagra buy viagra australia
1397/05/22 22:23

Thanks a lot, I like this!
cuanto cuesta cialis yaho weblink price cialis buying brand cialis online purchase once a day cialis india cialis 100mg cost cialis sicuro in linea cialis generika in deutschland kaufen purchase once a day cialis cialis 5 mg scheda tecnica ou acheter du cialis pas cher
1397/03/7 10:11

Kudos! Ample information.

are there generic cialis trusted tabled cialis softabs order a sample of cialis cialis online cialis manufacturer coupon cialis daily dose generic cialis usa cost how to buy cialis online usa cialis lowest price compare prices cialis uk
1397/02/20 10:53

Terrific forum posts, Appreciate it.
comprar cialis navarr order a sample of cialis cialis generico lilly cialis wir preise cialis 20 mg order a sample of cialis weblink price cialis sialis are there generic cialis il cialis quanto costa
1397/02/4 22:43

Cheers. Awesome stuff!
how to buy viagra online without prescription buy viagra next day delivery viagra cheap online pharmacy viagra online can you buy viagra over the counter how to order viagra online sildenafil prices uk viagra buy how can you buy viagra buy viagra without prescription uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30