تبلیغات
کلبه - معرفی درخت کاج با بهترین تصاویر pines HD Pic.s

معرفی درخت کاج با بهترین تصاویر pines HD Pic.s

1393/07/30 00:29نویسنده : For Share

 

آموزش تزیینات ،تکثیر و کاشت درخت کاج

کاج نوعی درخت  از دسته مخروطیان با  برگهای دائمی ...

معرفی درخت کاج همراه تصاویرHD

Pines HD Picture

 کاج (نام علمی:Pinus)(به انگلیسی Pine) نوعی درخت از دسته مخروطیان است که برگهای دائمی دارد. کاج‌ها به ترتیب در شاخه‌های دانه‌داران، بازدانگان، مخروط‌داران قرار دارند.

پولک‌های مخروط کاج همان برگ‌های کاج هستند که تغیر شکل یافتند.

ماده موجود در یاخته کاج نای دیس تراکئید نام دارد. دانهٔ کاج دانهٔ بال‌دار است که به وسیلهٔ قسمت بال‌مانندی با باد به حرکت درآمده و پخش می‌شود.

کاج ترکی یا کاج تهران :

کاج تهرانی یا کاج معمولی زیرگونه‌ای از کاج ترکی یاPinus  Brutia است و در سالیان دور از منطقه بورسای ترکیه وارد ایران شده ‌است و چون در تهران و قزوین بیشتر کشت شده به نام کاج تهران معروف شده‌ است.یکی از مقاوم‌ترین گونه‌های کاج است بطوریکه نسبت به خشکی و کم آبی مقاوم است و در اغلب نقاط ایران کشت می شود. ارتفاع آن 12-20 متر و قطر تنه آن 40-50 سانتیمتر است. تاج کاج در جوانی مخروطی و در پیری گسترده است و اگر در نور مناسب کاشته شود بصورت عمودی رشد می کند .

میوه درخت کاج:

درخت کاج از طریق دانه های کاج که به آجیل کاج هم شهرت دارند، تکثیر می یابند.این دانه ها بعد از رسیدن، توسط باد پخش میشوند و یا توسط پرندگان بلعیده شده و پس از گوارش دانه دفع و همراه کود پرنده کاشته میشود. برخی انواع دانه های کاج برای رسیده به حرارت بالا دارند. به همین دلیل پس از آتش سوزی در جنگل به میزان قابل توجهی رشد کرده و جنگل را احیا می کنند. بلوط کاج که حاوی این دانه ها میباشد پس از پراکندن این دانه ها به زمین میافتد . 

تزئین خانه با میوه یا همان مخروط کاج:

میوه های کاج نمادی از طبعت  سبز و جنگل های همیشه سبز و متراکم می باشند. این میوه های مخروطی را می توان در اطراف درختان کاج یافت. اگر آنقدر خوش شانس باشید که این مخروط های زیبا را پیدا کنید، می توانید از آنها برای دکوراسون منزل خود استفاده کنید.به خاطر داشته باشید که فقط از مخروط های که بطور طبیعی از درخت جدا شده اند استفاده کنید. این مخروط ها کاملا رسیده اند و بیشتر دانه های خود را از دست داده اند. در این حالت اگر مخروط را تکان دهید صدای خش خش محتصری به گوش می رسد که صدای دانه های رسیده کاج می باشد، اگر با حوصله به این کار ادامه دهید دانه های کاج خارج شده به زمین می افتند. بذر ها را جمع کنید بعد می توانید انها را بکارید. حال مخروط بدون دانه برای استفاده در دکوراسیون آماده می باشد ، شما به سلیقه خود می توانید این مخروطها را با استفاده از تکنیک اسپری و یا غوطه ور سازی  رنگ کرده و یا با روغن جلا براق کنید حتی می توانید آنها را با زر های رنگی تزئین کنید . ولی زیبا ترین و طبیعی ترین حالت استفاده از براق کننده های دائمی می باشد چون در این روش طرح اصلی چوب حفظ می شود.

تزئین باغچه با مخروط کاج : 

 می توانید تعدادی از مخروط ها  را به صورت خام (همانطور که از طبیعت جمع کرده اید) روی خاک یا چمن باغچه خانه خود بگذارید. اگر بلوط کاج خشک شود پولک های آن از هم باز میشوند و اگرمخروط کاج را خیس کنید پولک های آن بسته می شود، پس وقتی به باغچه آب می دهید یا پس از باران پولک های مخروط بسته می شوند و زمانی که باغچه خشک می شود و به آب  نیاز دارد پولک های  کاج باز میشود. به این ترتیب روح جنگل را به باغچه خانه خود  می دمید و از زیبایی آن لذت می برید.

+ تکثیر و کاشت درخت کاج :

کاشت درخت کاج از دو طریق صورت می گیرد، یکی از طریق کاشت بذر و دیگری از طریق تکنیک قلمه زنی .

کاشت و تکثیر بذر درخت کاج :

 ابتدا میوه های رسیده کاج که قهوه ای رنگ بوده و فلس های چوبی آن باز شده است را انتخاب کنید، در این حالت اگر مخروط را تکان دهید دانه های کاج خارج شده به زمین می افتد. درختان کاج در طبیعت اغلب در محیط های سرد سیر زندگی می کنند بنابراین دانه های آنها برای جوانه زنی به سرما نیاز دارند به همین دلیل باید آنها را در سرما قرار دهید به این منظور می توان 3-4 هفته بذر ها را دررون نایلون در یخچال نگهداری کرد.البته دانه ها نباید یخ بزنند. بعد دانه ها را در آب مقطر یا آبی که جوشانده وخنک کرده ایم به مدت 24 ساعت بخیسانید.بعد دانه ها را در میان یک دستمال بسیار تمیز و مرطوب در مکانی  روشن ولی دور از تابش مستقیم نور افتاب نگه دارید.دستمال نباید رطوبط خود را از دست بدهد .اگر به مدت 5-50 روز بزر ها جوانه نزدند دوباره باید آنهارا خشک و 2 هفته در سرما قرار بدهیم ودوباره عملیات خیساندن و جوانه زنی را تکرار کنید تا زمانی که جوانه ها  رشد کنند.رعایت بهداشت برای جلوگیری از آلودگی قارچی الزامی است.بعد از جوانه زنی بذرها را در عمق 2 سانتیمتری یک بستر سبک  که مخلوطی از یک سوم شن یک سوم پیت ماس (خزه تورب) و یک سوم کمپوست است میکاریم. محیط را تا رشد جوانه مرطوب نگه داشته و از نور مستقیم افتاب حفظ می کنیم.بستر باید به حدی سبک باشد که جوانه بتواند آن را کنار زده سر بر آورد.به خاطر داشته باشید که اگر نهال در نور مناسب کاشته شود بصورت عمودی رشد می کند .

کاشت و تکثیر درخت کاج از راه قلمه زنی:

 چند هفته بعد از آغاز بهار قلمه ای به طول 20-25 سانتیمتر را از ساقه جوان و تازه قطع کنید بعد چوب حدود 5 سانتیمتر از انتهای قلمه که قرار است در خاک قرار گیرد را جدا کرده و آن را خوب خیس کنید بعد در این مرحله اگر هرمون های ریشه زایی دارید قسمت انتهایی قلمه را به هرمون آغشته کنید (این هرمون ها را میتوان از گل فروشی ها و فروشگاه های مربوطه تهیه کرد) بعد حدود 7 سانتیمتر از انتهای قلمه را در یک خاک سبک که مخلوطی از شن و پیت ماس (خزه تورب) است  در گلدان بکارید. گلدان قلمه ها را دور از نور مستقیم آفتاب و رطوبت نگه دارید تا ریشه دهد ، بعد میتوایدن آبیاری را بیشتر کرد.فوت کوزه گری آبیاری این است که رطوبت اظافه بر میزان جذب ریشه، آن را فاسد میکند پس همواره آبیاری و رطوبت را با قدرت جذب ریشه هماهنگ کنید (تدریجا آبیاری را افزایش دهید) . بعد از اینکه نهالتان به خوبی رشد کرد آن را در یک مکان مناسب و خوش آتیه بکارید . مکانی که خاک مناسب نور و رطوبت کافی داشته باشد و به دور از عوامل مخرب (مثل چوب بر ها ، حیوانات و دام ها، رفت و آمد ماشین ها و....) باشد.به خاطر داشته باشید که اگر نهال در نور مناسب کاشته شود بصورت عمودی رشد می کند .

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد.


کاج هوم لاک Hemlock Pine


درختان کاج پارک ملی سکویا:

چرخه زندگی درخت کاج : در تصویر زیر تغییرات درخت کاج، در مراحل مختلف زندگی را از از شکوفه تا درخت کامل  می بینید.

راهنمای تصویر بالا :

شماره 1 شکوفه  درخت کاج

شماره 3و2 کلاله (تخمدان یا زهدان یا مادگی) درحال رشد درخت کاج

شماره 4 میوه تازه درخت کاج

شماره 5، 6 و7 فلس یا پولک در حال رشد درخت کاج از نما های مختلف

شماره 8 میوه رسیده درخت کاج

شماره  9و10 فلس یا پولک کامل (چوبی شده) درخت کاج همراه با 2 فرو رفتگی که هر کدام محل فرار گیری یک بذر می باشد.

شماره 11 دانه کامل (بالدار) درخت کاج

شماره 12 دانه (بذر) درخت کاج

شماره 13 برش مقطعی جوانه درخت کاج (رویان)

شماره 14 برش مقطعی بذر درخت کاج (رویان + اندوخته غذایی)

شماره 15 جوانه اولیه درخت کاج

شکوفه درخت کاج: درفصل بهار اگر به درختان کاج نگاه کنید، می توانید این شکوفه ها را در انتهای شاخه ها ببینید.

شکوفه و میوه کال درخت کاج:

مخروط های درخت کاج شیرین:

مخروط های رسیده درخت کاج : فلس های میوه درخت کاج بعد از رسیده خشک شده از هم باز می شوند و بدین ترتیب بذر های رسیده بالدار را به دست باد می سپارند.

نهال درخت کاج: تصویر نهال کاجی که ما در طرح نهال امید امسال کاشته ایم . برای اطلاعات بیشتر لینک های دنبالک مطلب را تعقیب نمایید.

  

کاج کریسمس :

تزئین درخت کاج کریسمس:

تزئین خانه با مخروط کاج : مخروطهای رسیده کاج به صورت ساده و یا رنگ شده زیباترین تزئین برای دکوراسیون خانه و محل کار می باشند.

حلقه تزیینی با مخروط و شاخه کاج :

یک سبد پر از مخروط های رنگی درخت کاج:

دسته گل عروسی تزیین شده با مخروط های کاج

دسته گل عروس پر طرفدار در آمریکا

انواع مخروط ها و میوه های کاج


بلوط کاج با پولک های بسته

بلوط کاج با پولک های باز


nvoj ;h[

;h[ ;vdsls

;h[ lxfrبرچسب ها: درخت کاج ، کاج ، گیاهان ، درختان ، طبیعت ، تصاویر HD ، تکثیر درخت کاج ،
دنبالک ها: درختکاری و طرح نهال امید ، آیین سبزه کاری سیزده بدر ،
آخرین ویرایش: 1395/03/19 02:35
 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.