تبلیغات
کلبه - گرگ خاکستری Grey Wolf

گرگ خاکستری Grey Wolf

1393/10/3 22:43نویسنده : For Share

 

معرفی گرگ خاکستری همراه با تصاویر کمیاب HD

تغذیه، زیستگاه، عادت های رفتاری و ساختار اجتماعی ، فرهنگ ها و باور های اساطیری


گرگ خاکستری                  Grey Wolf With HD Pictures

گرگ، از پستانداران گوشتخوار است. این حیوان بومی اوراسیا و آمریکای شمالی است و بیشترین پراکندگی جغرافیایی را در بین تمام اعضای خانواده سگ ‌سانان است. گرگ نیای وحشی سگ است. یعنی سگ‌ها از نسل نوعی گرگ هستند که بین 18 تا 32هزار سال پیش اهلی شدند. 37زیرگونه از گرگ شناسایی شده که سگ اهلی، دینگو، گرگ خاوری، گرگ قرمز و گرگ ایرانی از جمله آنها هستند.

زیستگاه:
گرگ‌ها زیستگاه‌های متفاوتی از بیابان و علفزار گرفته تا جنگل و توندراهای قطبی زندگی می‌کنند. زیستگاه توسط گرگ بستگی به فراوانی شکار، وضعیت برف، حضور انسان و جاده‌ها و وضعیت توپوگرافی منطقه دارد. گرگ‌ها در هوای سرد، بارانی و طوفانی محل‌های سرپوشیده را برای استراحت انتخاب می‌کنند اما در هوای آرام و گرم در فضای باز می خوابند. آشیانه افقی در فصل تابستان برای توله‌ها ساخته می‌شود. برای ساخت آشیانه از پناهگاه‌های طبیعی مثل شکاف‌های صخره‌ها و سوراخ‌های پوشیده از گیاهان انتخاب می‌شود. گاهی نیز از لانه حیوانات دیگری چون روباه و گورکن و موش خرما استفاده می‌شود. در موارد نادری گرگ‌های ماده با حفر زمین لانه می‌سازند. لانه معمولاً بیش از 500متر با منابع آب فاصله ندارد و رو به جنوب است تا نور کافی به آن بتابد. محل استراحت، محل بازی بچه‌ها و گذاشتن باقیمانده غذاها هم در نزدیکی لانه است. وجود غذای باقیمانده در محل اشیانه حیوانات لاشه‌خواری چون انواع کلاغ را به آنجا می‌کشاند.

تغذیه:

گرگ‌ها معمولا اعضای آسیب‌پذیر گله‌های سم‌داران بزرگ یعنی بچه‌ها، پیرها و بیمارها را برای شکار انتخاب می‌کند. برخلاف آمریکای شمالی در اوراسیا بسیاری از گرگ‌ها به دلیل کمبود شکار ناچار شده‌اند به دام اهلی و زباله‌های انسانی روی بیاورند اما هنوز هم در بیشتر مناطق غذای اصلی آنها را شکارهایی چون انواع گوسفند و بز وحشی، گراز، انواع گوزن مثل مرال و شوکا تشکیل می‌شوند.

گرچه سم‌داران بزرگ و میان‌جثه طعمه اصلی گرگ‌ها هستند اما آنها  به سراغ شکارهای دیگر هم می‌روند. حیوانات کوچکتری همچون موش خرما، خرگوش، گورکن، روباه، راسو، سنجاب زمینی، موش، همستر، ول، و سایر جوندگان نیز توسط گرگ‌ها شکار می‌شوند. گرگ‌ها توانایی خوب برای شکار پرندگان آبزی و تخم‌های آنها دارند و اگر هیچیک از این غذاها برایشان کافی نباشد به سراغ شکار مارمولک، مار، قورباغه، وزغ و حتی حشرات بزرگ می‌روند. گرگ‌های منطقه آستراخان به شکار فک خزری نیز می‌پردازند. در آلاسکا و غرب کانادا گرگ‌هایی دیده شده‌اند که ماهی قزل‌آلا شکار می‌کنند و در نیپال و عربستان سعودی شکار میمون توسط گرگ‌ها گزارش شده‌است. در زمان قحطی و کم‌غذایی آنها لاشه‌خواری نیز پیشه می‌کنند و به محل‌های کشتار حیوانات سر می‌زنند. همنوع‌خواری هم در میان گرگ‌ها دیده شده‌است. در زمستان‌های سخت اعضای زخمی و بیمار کشته و خورده می‌شوند.البته همنوع‌خواری در گرگ‌ها تنها در زمان کمبود شدید غذا و قحطی رخ می‌دهد. در زندگی اجتماعی گرگ‌ها، پیوند اجتماعی ناگسستنی است. آنها باهم شکار می‌کنند، باهم مسافت‌های بسیار طولانی را می‌پیمایند، تا پای جان از هم دفاع می‌کنند و اگر شرایط ایجاب کند باهم می‌میرند.گرگ‌ها رژیم غذایی خود را با گیاهان و میوه‌ها نیز تکمیل می‌کنند. میوه درخت زبان گنجشک، موگه، سیب، گلابی، تاجریزی، بلوبری، و زغال اخته . خربزه و هندوانه از گیاهان مورد علاقه گرگ‌ها هستند

رابطه انسان و گرگ:
 انسان‌ها در طول تاریخ برخورد نزدیکی با گرگ‌ها داشته‌اند. در برخی موارد گرگ‌ها مورد نفرت بوده و شکار شده‌اند اما در برخی جوامع نیز مورد احترام قرار داشته‌اند.
ترس از گرگ هرچند در بین انسان شیوع زیادی دارد اما انسان طعمه طبیعی گرگ محسوب نمی‌شود و موارد حمله گرگ به انسان بسیار نادر است. اما در صورتی که تهدید شوند واکنش خصمانه نشان می‌دهند. حملاتی که در این حالت صورت می‌گیرد در بدترین حالت به چند گاز سریع ختم می‌شود و ادامه پیدا نمی‌کند. در مواردی که گرگی انسان را به قصد خوردن شکار کرده‌است نیز اغلب قربانیان کودک بوده‌اند و تقریبا تمام گزارش‌های نادری که از خورده شدن افراد بزرگسال رسیده به زنان مربوط می‌شود. در نیم قرن اخیر تا سال 2002مجموع فقط ? مورد حمله مرگبار گرگ به انسان در روسیه و اروپا و بیش از 200مورد در جنوب آسیا اتفاق اقتاده و بین سال‌های 2005تا 2010نیز دو مرگ در آمریکای شمالی گزارش شده‌است.این آمار نشان میدهند که بیشتر حملات گرگها به انسان محدود به نقاطی است که زیستگاه طبیعی گرگ ها توسط انسانها از میان رفته است برای مثال در چین و هندوستان به دلیل کثرت جمعیت انسان و چرای بی رویه دام در طبیعت، زیستگاه طبیعی گرگ ها تخریب گشته وجمعیت نشخوار کنندگان و جوندگان وحشی که غذای اصلی گرگ ها میباشند از میان رفته و یا کاهش یافته است. گرگ ها یی که گرسنه مانده اند ناچار به دامهای اهلی حمله برده اند و در نتیجه در مواردی حتی با انسانهایی که اغلب چوپانها و دامداران متجاوز به زیستگاه گرگ بوده اند نا خواسته درگیر شده اند.
موارد ابتلای گرگ‌ها به هاری در مقایسه با جانوران دیگر اندک است چون گرگ‌ها ناقل طبیعی این بیماری نیستند و معمولاً نمی‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند.

مشخصات جسمی:
عموماً در عرض‌های جغرافیایی بالاتر (مناطق شمالی) گرگ‌ها جثه بزرگتری دارند و این مطابق با اصل اکولوژیکی برگمان است. بزرگترین گرگ‌ها در آلاسکا و کانادا و کوچکترین ایشان در خاورمیانه‌ (ایران) و جنوب آسیا زندگی‌ می‌کنند. به طور میانگین گرگ‌های خاکستری بین 105تا 160سانتی‌متر طول و 80تا 85سانتی‌متر قد در ناحیه شانه دارند. طول دمشان 30تا 50 سانتی‌متر و جای پای عقبشان 22تا25 سانتی‌متر است.
 گرگ‌های اروپایی به طور میانگین 38.5کیلوگرم، آمریکای شمالی 36کیلو و گرگ‌های ایران، شبه‌قاره هند و شبه‌جزیره عربستان تا 25کیلو وزن دارند. ماده‌ها معمولا 2تا 5کیلو سبکتر از نرها هستند. گرگ‌هایی با وزن بیشتر از 54کیلو نادر هستند اما در آلاسکا، کانادا و شوروی سابق دیده شده‌اند. سنگینترین نمونه گزارش شده هم به گرگی در اوکراین مربوط می‌شود که بعد از جنگ جهانی دوم شکار شد و 86کیلو وزن داشت.
گرگ در مقایسه با شغال زرد و کایوت بزرگتر و سنگینتر است و پوزه پهنتر، گوش کوتاهتر، و دم بلندتری دارد. پاهای گرگ از بقیه سگ‌سانان بلندتر است. این پاهای بلند به او اجازه دویدن سریعتر و حرکت بهتر در برف عمیق را می‌دهد. دندان‌های گرگ نیز بزرگ و سنگین است و نسبت به سگسانان دیگر برای شکستن استخوان مناسبتر است البته نه در حد کفتارها. نیرویی که فک گرگ وارد می‌کند حدود 1500psi است که دوبرابر نیروی سگ ژرمن شپرد محسوب می‌شود. این نیرو برای شکستن اغلب استخوان‌ها کافی است. حداکثر سرعت گرگ‌ها به 55تا 75کیلومتر بر ساعت می‌رسد و در یک جهش قادر به پرش 5متر افقی هستند. گرگ‌ها استقامت خوبی در دویدن سریع دارند و قادر هستند دست‌کم 20دقیقه به تعقیب سریع ادامه دهند.
رنگ گرگ‌های خاکستری بطور اصلی خاکستری یا قهوه‌ای است اما می‌تواند طیف رنگی سفید تا سیاه را نیز شامل شود. نواحی شکم و گلوی گرگ‌ها معمولاً رنگ روشن‌تری نسبت به مابقی نواحی بدن دارد. گرگ‌های خاکستری بطور متوسط8 تا 12سال عمر می‌کنند. در حالت حفاظت‌شده آنها قابلیت زندگی تا 20سال را نیز دارند.
حس بویایی گرگ‌ها در مقایسه با نژادهای سگ شکاری ضعیفتر است و به همین دلیل توانایی آنها در شکار خرگوش‌ها و پرندگانی که خود را مخفی کرده‌اند کم است اما به راحتی می‌توانند جای پاهای تازه را تعقیب کنند. دقت شنوایی گرگ‌ها برای شنیدن صداهایی با فرکانس 26مگاهرتز کفایت می‌کند که برای شنیدن افتادن یک برگ پاییزی کافی است.

ساختار اجتماعی:
گرگ‌های خاکستری در دسته‌های 8تا 35تایی زندگی می‌کنند و یک آلفا (گرگ مونث) رهبری گروه را بر عهده دارد. گرگ‌ها توسط ایجاد بو، صدا (شامل زوزه)، حالت چهره و بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.این گوشتخوار بسیار باهوش به صورت اجتماعی و در گروههای 20تایی زندگی می‌کند. در داخل هر گروه یک جامعه طبقاتی بخوبی تنظیم شده وجود دارد که توسط یک نر و ماده غالب هدایت و رهبری می‌شود، گروههای خانواده گرگها، قلمرو گسترده‌ای تا هزار کیلومتر مربع را اشغال می‌کنند. اعضاء یک گروه (گله) برای ردگیری، محاصره و کشتن طعمه‌های بزرگ مثل گوزن کانادایی با همدیگر همکاری می‌کنند.
هرچند گرگ‌ها حیوانی اجتماعی هستند اما تنهایی نیز شکار می‌کنند و دیده شده که یک گرگ تنها جانوران بزرگی همچون گوزن شمالی، گاومیش کوهان‌دار و گاو مشک را شکار کرده‌است
.


پراکندگی :
امروزه به علت پیشروی انسان‌ها، شکار این جانوران و نیز کم شدن طعمه‌های طبیعیشان تعداد آن‌ها در جهان رو به کاهش گذارده ‌است. گرگ‌ها بسیاری از مناطق زندگی قبلی خود را از دست داده‌اند و نسل آنها در شمال آفریقا و بیشتر مناطق اروپای غربی منقرض شده‌است. برای نمونه، در سال 2010میلادی تنها 200گرگ در کشور سوئد شمارش شدند که بیشترین تعداد از این رده در منطقه اسکاندیناوی اروپا بوده‌اند.

سگ‌ گرگی :

              
با توجه به اینکه سگ‌ها و گرگ‌ها در واقع یک گونه هستند و تفاوت ژنتیکی آنها اندک است جفت‌گیری آنها به تولد توله‌های بارور و سالم معروف به گرگی منجر می‌شود.

تحقیقی در منطقه قفقاز مشخص کرده که تا 10درصد کل سگ‌های گله گرگی این منطقه نسل اول هستند، یعنی پدر یا مادر آنها گرگ بوده‌است. ضمن اینکه علاقه به تولید گرگی در اسارت در آمریکاافزایش یافته و در این کشور حدود 300هزار سگ گرگی وجود دارد.
گرگ خاکستری در فرهنگ ها و اساطیر :
گرگ موجودی مورد احترام برای اقوام ترک‌ است. در اکثر حماسه‌های ترکی گرگ موجودی راهنما برای نجات و پیروزی است. افسانه آسنا یک اسطوره قدیمی ترکی است. که بر طبق آن نژاد ترک‌ها به گرگ خاکستری باز می‌گردد. همچنین در اسطوره‌های ترکی آمده است که یک گرگ خاکستری به ترک‌ها راه خروج از سرزمین مادری افسانه‌ای‌شان (Ergenekon) را نشان داد و باعث شد که آنها بر همسایگان خود مسلط شوند.برچسب ها: گرگ ، گرگ خاکستری ، سگ گرگی ، پستانداران ، سگ سانان ، طبیعت ، تصاویر HD ،
آخرین ویرایش: 1394/09/22 19:06
 
1393/10/8 16:16
سلام مطالب خوبی داری اگه دوست داری وبلاگ رو تبلیغ کنی به وب من بیا و لینک وبلاگتو ثبت کن تا رتبت بره بالا
1393/10/4 20:14
سلام به فروشگاه خرید اینترنتی پستی مانتو مجلسی شیک ارزان زنانه من یه سری بزنید و در صورت دوس داشتن لینکمون کنید
1393/10/4 09:18
یه وبلاگ طراحی کردم و تمام کسایی که وبلاگ خوب و باحال دارند رو دعوت به تبادل لینک کردم . از تو هم دعوت می کنیم به جمع ما بیای

منتظر حضور سبزتم
1393/10/4 00:22
سلام تبادل لینک میکنی فقط چند ثانیه طول میکشه همه وبلاگ نویسها هستن
1393/10/4 00:22
سلام تبادل لینک میکنی فقط چند ثانیه طول میکشه همه وبلاگ نویسها هستن
1393/10/4 00:22
سلام تبادل لینک میکنی فقط چند ثانیه طول میکشه همه وبلاگ نویسها هستن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.