تبلیغات
کلبه - همه چیز درباره روند تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه

همه چیز درباره روند تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه

1393/10/17 04:25نویسنده : For Share

 

تصاویر ماهوارای روند تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه از 1363 تا 1393

همه چیز درباره خشک سالی ارومیه و حوزه آبخیز آن ،آذربایجان، همراه با تصاویری مستند از گذشته تا امروز

این مطلب با استفاده از تازه ترین خبر ها تا نجات کامل دریاچه ارومیه مرتبا به روز رسانی می شود.

خشکیدن دریاچه ارومیه به روایت تصاویر ماهواره ای از 1363 تا 1393:

دریاچه اُرومیه

 دریاچه اُرومیه با نام قبلی دریاچه رضاییه در شمال غربی ایران و در منطقهٔ آذربایجان واقع شده‌است. این دریاچه طبق آخرین تقسیمات کشوری، بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی تقسیم شده‌است. دریاچهٔ ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ آب‌شور دنیا است. آب این دریاچه بسیار شور بوده و عمدتاً از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.

حوضهٔ آبریز

 حوضهٔ آبریز دریاچه ارومیه، ۵۱٬۸۷۶ کیلومتر مربع است که پیرامون ۳٪ مساحت کل کشور ایران را دربر می‌گیرد.

این حوضه با داشتن دشت‌هایی مانند دشت تبریز، ارومیه، بناب، مهاباد، میاندوآب، نقده، سلماس، پیرانشهر، آذرشهر و اشنویه، یکی از کانون‌های ارزشمند فعالیت کشاورزی و دامداری در ایران به‌شمار می‌رود.

دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دایمی آسیای غربی است که در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته‌است. پارک ملی دریاچه ارومیه پس از مرداب انزلی(تالاب پهلوی سابق)، از جالب‌ترین و نغزترین زیستگاه‌های طبیعی جانوران در ایران به‌شمار می‌رود.

 پوشش جانوری دریاچه ارومیه‎

 آب دریاچهٔ ارومیه بسیار شور و میزان نمک محلول در آن دو برابر اقیانوس‌ها است. به این دلیل، هیچ ماهی و نرم‌تنی به جز گونه‌هایی از سخت‌پوستان (آرتمیا)، دیاتوم‌ها و فیتوپلانکتون‌ها در آن زندگی نمی‌کنند و آب آن هیچ‌وقت یخ نمی‌زند. شنا کنندگان نیز می‌توانند بر روی آب آن شناور بمانند.

۲۷ گونه پستاندار، ۲۱۲ گونه پرنده، ۴۱ گونه خزنده، ۷ گونه دوزیست و ۲۶ گونه ماهی حیات وحش این دریاچه را تشکیل داده‌اند. دریاچهٔ ارومیه دارای ۱۰۲ جزیره است که همهٔ آن‌ها از سوی سازمان یونسکو به عنوان اندوختهٔ طبیعی جهان به ثبت رسیده‌اند.

جزیرهٔ اِشک، زیستگاه پرندگان زیبای کوچک، از جمله مرغ آتش و تنجه و همچنین تعدادی گوزن زرد ایرانی و گوسفند وحشی (قوچ و میش) به آن انتقال داده شده‌اند.

برای گشت و گذار در دریاچه و جزیره‌های آن در گذشته از دو کشتی سهند و نوح، یا قایق‌های گوناگون در بندر گلمانخانه استفاده می شد. که امروزه به نمک نشسته اند و محیط بانان برای آبرسانی به جزایر از خودرو استفاده می کنند.

ریشه نام ارومیه

این دریاچه را در زبان فارسی و ترکی عهد عثمانی ارومیه URMU GÖLÜ نوشته‌اند. مؤلفان دربارة نام این دریاچه به گونه‌های مختلف داوری کرده‌اند:

پورداود نام اورمیه را ترکیبی از دو واژة آرامی «اور» به معنای شهر و «میاه» به معنای آب نوشته‌است.همچنین «اور» در زبان ترکی به معنای خیر و برکت می باشد. در هزوارش پهلوی، نوشتة آرامی «میاه» آب خوانده می‌شود، ولی در شهر نامیدن «اور» جای تردید است. «اور» در زبان عبری به معنای نور آمده‌است...

برخی مؤلفان ترک این دریاچه را ارومیه یا رومیه نوشته‌اند. دریاچه اورمیه را درنوشته‌ها به نام جزیره‌های درون آن نیز خوانده‌اند. یکی از این جزیره‌ها کبودان است. شاید نام جزیره از نام دریاچه و یا به عکس گرفته شده باشد.

در شاهنامه فردوسی و در نسخه‌ای از نزهة القلوب نام چیچست به صورت خنجست آمده‌است (بارتولد، که آن را تصحیف همین اسم دانسته‌اند).

بطلمیوس نام دریاچه را مارگیانه (مانتیانه، به احتمال مراغه) نوشته‌است.هرودت از قومی با نام ماتینوی یاد کرده که به نام مانتیانه نزدیک است مینورسکی نام مانتیانه را با نام مانّاها که در حوالی این دریاچه می‌زیسته‌اند، نزدیک دانسته‌است ابوالفدا دریاچه مزبور را «بحیرة تلا» ضبط کرده، دژی را نیز بر کوهی در این دریاچه به همان نام نامیده، و مدعی شده‌است که هلاکو اموال خود را در آن دژ نهاده بود. طبری از دژ نام برده، و نوشته‌است که محمد بن بعیث در ۲۲۰ق به دژی در میان این دریاچه که شاهی نامیده می‌شد، رفت.

پورداود می‌نویسد که این دریاچه را گاه به نام یکی از جزیره‌های بزرگ کوهستانی آن که «شاهی» نام دارد، دریاچة شاهی خوانند.حمدالله مستوفی آن را به نامهای بحیرة چیچست، دریای شورِ طسوج (طروج) نامیده‌است.

تاریخچه دریاچه ارومیه

نام کهن این دریاچه چیچَست بوده‌است. این واژه، واژه‌ای است از زبان اوستایی و پارسی باستان و تلفظ آن چَئِچَستَ بوده‌است.

دریاچهٔ چیچست در اسطوره‌های ایرانی نقشی بنیادین دارد. عرصهٔ بسیاری از رویدادهای مهم زندگی کیخسرو، کرانهٔ این دریاچه بوده‌است.دژ بهمن که کیخسرو در نبردی غول‌آسا و سهمگین آن را می‌گشاید و از چنگ دیوان به در می‌آورد، در نزدیکی همین دریاچه بوده و بسیاری از اسطوره‌های دیگر.در دوران پهلوی به مناسبت پادشاهی رضاشاه پهلوی، به این دریاچه نام رضائیه داده شد.

اهمیت دریاچه ارومیه

دریاچهٔ ارومیه یکی از زیستگاه‌های طبیعی مهم در منطقهٔ آذربایجان که در عین حال برای ورزش‌های آبی همانند شنا، قایقرانی و اسکی روی آب نیز بسیار مناسب بود، در آستانهٔ خشک شدن کامل است. این دریاچه که با سواحل زیبا و آب‌شور خود گردشگران بسیاری را در فصول مختلف و علی‌الخصوص در تابستان به‌سوی خود جلب می‌نمود، از نظر داشتن موادّ معدنی گوناگون، دارای یکی از کمیاب‌ترین منابع طبیعی بوده و امروزه با تهدیدی بسیار جدی روبروست.

پارک ملی دریاچه ارومیه ذخیره‌گاه زیست‌کره

پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت ۴۶۲/۶۰۰ هکتار به عنوان یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران ، در سال پنجاه و یک خورشیدی ( 1351 ) در فهرست ذخیره‌گاه زیست‌کره جهانی یونیسکو ثبت شده است.

روند خشکیدن دریاچه ارومیه

این دریاچه در خطر خشک شدن کامل و تبدیل شدن به شوره زار قراردارد. اختصاص ۹۰٪ منابع آبی منطقه به بخش کشاورزی، تبخیر زیاد در پی گرم شدن هوا و برداشت غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی در پی حفر چاه از دلایل خشک شدن این دریاچه می‌باشند. کارشناسان ابراز داشته‌اند در صورت خشک شدن این دریاچه هوای معتدل منطقه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی خواهد شد و زیست محیط منطقه را تغییر خواهد داد. ولی هنوز اقدام جدی برای نجات دریاچه صورت نگرفته است.

دریاچه ارومیه در لیست جایگزین ناپذیرترین مکان‌های طبیعی زمین

 یازده مکان از ایران در این لیست سیاه قرار گرفته است،مکان های مثل دشت ارژن، البرز مرکزی، نایبندان و کیامکی که در این میان در یاچه ارومیه و لار و دشت ارژن وضعیت بد تری دارند.به طوری که در گزارش پاپ‌ساینس، دریاچه ارومیه  در صدر فهرست جایگزین ناپذیرترین مکان‌های طبیعی زمین قرار گرفت. برای تعیین آنکه هر منطقه تا چه میزان جایگزین ناپذیر است، دانشمندان داده‌های 173 هزار منطقه حفاظت شده و 21500 گونه را مورد بررسی قرار دادند. مدیریت یا سوءمدیریت این مناطق می‌تواند تفاوتی کلیدی در تلاش‌های بقای گونه‌ها داشته باشد. بدلیل شدت آسیب های وارده نام دریاچه ارومیه سه بار در این فهرست آمده است: یک بار به عنوان تالابی با اهمیت بین‌المللی (طبق کنواسیون رامسر)، بار دیگر به عنوان ذخیره ‌گاه زیست‌کره یونسکو، و بار سوم نیز به عنوان پارک ملی.

این مطلب با استفاده از تازه ترین خبر ها تا نجات کامل دریاچه ارومیه مرتبا به روز رسانی می شود.

+ ابراز نگرانی ها درباره خشکیدن دریاچه ارومیه :

رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه

عیسی کلانتری رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه در مصاحبه با دوهفته ‌نامه جامعه پویا (اول آبان 95)

 دریاچه ارومیه ناگهان مرد. وقتی نمکش در گلوی تبریزی‌ها و اهالی ارومیه و... رفت. تمام مناطق اطراف فهمیدند مسئله جدی است.

 بر اساس تعاریف سازمان ملل هیچ کشوری حق ندارد بیش از ۴۰ درصد آب‌های تجدیدپذیر را استفاده کند. در ایران به‌ جای ۴۰ درصد، ۱۰۷ درصد استفاده می‌شود. مصارف خانگی، شرب و صنعت در مجموع بر اساس آخرین آمار وزارت نیروی ایران حدود ۱۰ درصد (۹ میلیارد مترمکعب ) است و عمده مصرف آب مربوط به کشاورزی ( ۸۸ میلیارد مترمکعب ) است.  بعبارت دیگر ما آب‌هایی را که در صدها هزار سال گذشته انباشته شده، استفاده می‌کنیم. ما باید برداشت آب‌هایمان را به‌ شدت کاهش دهیم. یعنی به‌ جای ۹۷ میلیارد باید ۴۵ میلیارد استفاده کنیم.

 ۵۰ میلیون نفر از ساکنان جنوب البرز و شرق زاگرس باید فکری به حال خودشان کنند. در آن مناطق کشاورزی وجود نخواهد داشت و زندگی در آن بسیار گران خواهد شد. ‌

 آب‌ها در حال شور شدن است و کیفیت هم‌زمان با کمیت با شدت در حال کم‌ شدن است. اینها فجایعی است که این سرزمین در انتظار آن است. فکر می‌کنم دیگر دیر شده و روزبه‌روز هم دیرتر می‌شود.

 در زمان نخست‌وزیری موسوی دو میلیارد متر مکعب از مخازن زیرزمینی استفاده غیر مجاز کردیم. در زمان هاشمی این رقم شد ۱۲ میلیارد متر مکعب. در زمان خاتمی حدود ۳۰ میلیارد مترمکعب به آب‌های زیرزمینی تجاوز کردیم. در زمان احمدی‌نژاد ۷۷ میلیارد متر مکعب اضافه برداشت کردیم و اکنون هم سالانه چیزی حدود ۱۲ میلیارد متر مکعب اضافه‌برداشت داریم. باور کنید اینها تمام‌شدنی است.

 دیگر زمان نداریم و در واقع آبی نداریم که بخواهیم بهره‌وری را افزایش دهیم، بعد مصرف را پایین بیاوریم.

 بخش عمده‌ای از طرح‌هایی مانند انتقال آب دریای خزر به سمت مرکز کشور و... سیاسی و فانتزی است. مگر چقدر می‌توانند آب انتقال دهند؟ این کار حتی فاجعه را به تأخیر هم نمی‌اندازد. متأسفانه در این کشور مسئله آب، هم سیاسی شده، هم گم شده. نسخه‌نویسان کسانی هستند که متخصص نیستند. هر کسی هم از جایش بلند می‌شود، دخالت می‌کند.

کشور به روزی افتاده که راه برگشت هم نداریم. الان در اوج بحران هستیم

علیرضا منادی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی

 دکتر علیرضا منادی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی و همچنین عضو هیئت رئیسه این مجلس در گفتگو با خبرگزاری فارس با اشاره به موضوع احیای دریاچه ارومیه، گفت: یکی از بدترین خاطرات ما در طول زندگی زوال دریاچه ارومیه است چرا که این دریاچه برای مردم آذربایجان حکم شمال و جنوب را داشت و بزرگ‌ترین تفریح مردم این منطقه محسوب می‌شد وی اافزوده است: با وجود اینکه احیای دریاچه ارومیه نخستین قول و وعده دولت روحانی بود ولی تا امروز اقدام اساسی در این مورد را شاهد نبودیم و فقط طرح‌های پژوهشی مطرح شده است.
دکتر منادی با بیان اینکه در ایران اکثر دریاچه‌ها بر اثر تغییرات اکوسیستم خشک شده است و دریاچه ارومیه نیز تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفت، افزود: علاوه بر این موضوع، عوامل انسانی نیز به زوال هر چه بیشتر این دریاچه دامن زدند و ما هم می‌دانیم کدام استان در این بین بیشتر مقصر است و چه حجم زیادی از آب‌های این دریاچه در کنار حفر چاه‌های غیرمجاز استفاده شده است.
وی تصریح کرده است: می‌ترسم اقدامات دولت برای احیای دریاچه ارومیه نوشدارو بعد از مرگ سهراب باشد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی
 حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین آبگیر داخلی ایران ، نتیجه عملکرد نادرست در 30 سال گذشته بوده است. حسن عباس نژاد روز دوشنبه در همایش تالاب و کشاورزی در ارومیه افزود: تغییر اقلیم، سرد شدن زمستان ها ، گرم شدن بیش از حد تابستان ها، برهم خوردن زمانبندی فصل ها از پیامد های محتوم خشکی دریاچه ارومیه و سایر تالاب های استان است. تاثیرات منفی ریزگردها نیز کم کم برروی مناطق حوزه دریاچه و تالابهای استان نشان می دهد. افزایش پدیده ریزگردها ، نابودی تنوع زیستی منطقه از دیگر پیامدهای نابودی دریاچه ارومیه و تالاب های اقماری آن خواهد بود.
مدیر مشارکت های مردمی شرکت امور آب آذربایجان شرقی
 فرهاد پاک نیا مدیر مشارکت های مردمی شرکت امور آب آذربایجان شرقی روز پنجشنبه 29 آبان 1394 اظهار داشته است که در صورت خشک شدن کامل دریاچه ارومیه واقع در شمال غرب ایران و در منطقه آذربایجان، سرزمین هایی که در شعاع ۵۰۰ کیلومتری این دریاچه قرار دارند با خطر مواجه خواهند شد.
به این ترتیب می توان گفت که ده ها میلیارد تن نمک موجود در بستر دریاچه اورمیه که در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد ان خشک شده است می تواند مساحتی در حدود ۷۸۵ هزار کیلومتر مربع ( سرزمینی به وسعت کشورهای پاکستان و یا ترکیه) را در معرض آلودگی نمکی قرار دهد که یکی از آلودگی های خطرناک و غیر قابل بازگشت زیست محیطی است .
مهدی دواتگری نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس
 مهدی دواتگری در نشست علنی روز سه‌شنبه (۱۴ بهمن ماه سال 93) مجلس، در نطق میان دستور خود اظهار داشته است : خشک شدن دریاچه ارومیه نه تنها اثرات اکولوژیکی، کشاورزی و اجتماعی در مناطق گسترده شهری و روستایی اطراف آن برجای گذاشته، بلکه تحت تاثیر فرسایش بستر نمکی دریاچه ارومیه در اثر وزش بادهای منطقه، میلیون‌ها تن ذرات معلق در اطراف این دریاچه منتشر شده است.
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و وزیر محیط زیست
 معصومه ابتکار در گفت‌وگو با «اروم ‌پرس» در تشریح آخرین وضعیت مساحت خشک و دارای آب دریاچه ارومیه در تاریخ هفته سوم بهمن‌ماه 93، تصریح کرد: نتیجه یک مطالعه علمی اخیر نشان می‌دهد که حدود ۸۸ درصد از مساحت سطح دریاچه ارومیه در دهه‌های گذشته کاهش یافته است یعنی به مراتب بیشتر از چیزی که سابقا گزارش شده است. ابتکار اضافه کرد: در حال حاضر تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۶۲/۱۲۷۰ متر است که در مقایسه با تراز اکولوژیک ۱/۱۲۷۴ متر، نزدیک به ۵/۳ متر کاهش سطح تراز اتفاق افتاده است.
وی با تاکید بر اینکه بخش‌های وسیعی از دریاچه در یک دهه اخیر زیر آب نرفته است گفت  احتمال تبدیل شدن این مناطق به کانون‌های تولید ریزگرد افزایش یافته و در حال حاضر نیز بخش‌هایی از این مناطق تولید ریزگرد نمکی می‌کنند، همچنین اگر سطح تراز آب به زیر ۱۲۷۰ متر افت کند  تقریبا تمام مساحت نیمه جنوبی دریاچه خشک شده و عواقب و اثرات طوفان‌های نمکی غیرقابل کنترل خواهد بود. از این‌رو بازنگری و اصلاح طرح‌های توسعه منابع آب و برنامه‌ریزی برای کاهش مصرف آب به میزان ۴۰ درصد حجم آب تولیدی در حوضه، راه حل نهایی احیاء دریاچه ارومیه و جلوگیری از بحران‌های آتی است.
وی افزود اخیرا مطالعه‌ای توسط برخی پژوهشگران ایرانی در دانشگاه‌های آمریکای شمالی و انگلستان با عنوان «سندروم دریای آرال، دریاچه ارومیه را نیز خشک می‌کند» منتشر شده که در آن عوامل اصلی و مهم خشک شدن دریاچه ارومیه فعالیت‌های انسانی به‌خصوص طرح‌های بی‌محابای توسعه منابع آب، فعالیت‌های کشاورزی خارج از توان طبیعی حوضه، تغییرات انسان‌ساخت در سیستم دریاچه و رقابت در برداشت آب در بالادست عنوان شده است. در این مطالعه تأثیر خشکسالی در خشک شدن دریاچه بسیار ناچیز عنوان شده است. نتایج این مطالعه مطابق با یافته‌های تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست است.
فرماندار تبریز

  آقای رحیم شهرتی فر، بحران دریاچه اورمیه را یک مشکل ملی توصیف کرده است. وی در جلسه شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه  اورمیه (مرداد 94) اظهار داشت: دستگاه‌های دولتی وظایف خود را در ارتباط با احیای دریاچه بعضا به طور کامل و گاهی ناقص انجام داده‌اند و حتی برخی از اقدامات همین دستگاه‌ها نتیجه عکس داشته است. ما در گذشته به جای اینکه سطح بهره‌برداری را افزایش دهیم سطح زیر کشت را بالا برده‌ایم و به جای استفاده از روش‌های نوین آبیاری سطح باغات را توسعه داده‌ایم.

 مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری آزربایجان شرقی

 آقای خلیل ساعی در دومین همایش سازمان‌های مردم نهاد آذربایجان شرقی در بهمن ماه 94 اظهار کرد: در ۱۸ سال گذشته میزان آب روان به سمت دریاچه اورمیه کاهش یافته و احتمال بیابان‌زایی و بروز طوفان‌های گرد و غبار ناشی از خشک شدن دریاچه اورمیه وجود دارد و طبق تحقیقات حتی تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری نیز تحت تاثیر ریزگردهای نمکی حاصل از این دریاچه خواهند بود که شهرستان‌های کرج، اراک و حتی خرم آباد را نیز دربرمی‌گیرد. ریزگردهای نمکی، بیابان زایی، بروز و شیوع بیماری‌های صعب العلاج (همچون سرطان‌های مری و ریوی )، تخریب اراضی کشاورزی و نوسان در پارامترهای اقلیمی از عواقب این خشکسالی می باشند.

مدیرعامل انجمن مردم نهاد سبز اندیشان تبریز

 خانم مهناز اسلامی درصحن علنی شورای شهر تبریز در دی ماه 1394 ضمن ارائه گزارشی تکان دهنده از اوضاع دریاچه اورمیه، در مورد نابودی ۱۴ میلیون نفر به دنبال خشک شدن کامل دریاچه ارومیه هشدار داده و گفت: شور شدن خاک در کمین تبریز است، بطوریکه شوری خاک به ۱۰۰ کیلومتری تبریز رسیده است.

وی با اشاره به اینکه: قبل از ارومیه، تبریز در معرض ریزگردها و طوفان های نمکی قرار دارد گفت آرسنیک و جیوه از جمله مواد سمی و مضر موجود در نمک دریاچه اند که باعث اختلالات ژنتیکی از جمله سرطان مری و تولد نوزادان جهش یافته و بروز بیماری های عصبی می شوند.

وی با اشاره به عوامل خشک شدن دریاچه گفت:  طبق نقشه های هوایی، سد سازی بر سر راه دریاچه منجر به این فاجعه شده است و بحث اقلیم اصلا مطرح نیست.برای مثال زرینه رود ۴۱ درصد آب دریاچه را تشکیل می داد ولی از این مقدار حتی یک درصد هم به دریاچه نمی رسد و صرف مصارف کشاورزی و... می شود.

 در حال حاضر۴۴ هزار چاه غیر مجاز در منطقه دریاچه وجود دارد از این تعداد فقط ۲۴۰ چاه عمیق مجاز هستند.

وی افزود: سیستم تصفیه فاضلاب شهری دارای نقص هایی است که در صورت اصلاح آن بالغ بر میلیون ها مترمکعب صرفه جویی می شود.

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب استان آذربایجان غربی

 مهرنگ دوستی رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه هم اکنون دریاچه اورمیه در شرایط فوق بحرانی قراردارد اظهارداشت : دریاچه ارومیه ده ها میلیارد تن نمک در بستر خود دارد که می تواند زیست بوم منطقه را در خلال چند سال دچار دگرگونی های عمیق و غیرقابل بازگشت کند. وی همچنین از کاهش سرانه آب حوضه دریاچه اورمیه به زیر هزار مترمکعب خبر داده است.

رییس کارگروه علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه

 مسعود تجریشی در مرداد 94 گفت: در داخل دریاچه دو منطقه خطرناک از لحاظ کانون گرد و غبار وجود دارد اگر این کانون‌ها تثبیت نشوند و دریاچه آبدار نشود، می‌تواند جامعه‌ یی در حد یک میلیون نفر در حد منطقه‌ ایی و حداقل ۶ میلیون نفر را به صورت ناحیه‌ ایی تحت تاثیر قرار دهد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی (اتاق ایران)

محسن جلال‌پور، در همایش بزرگداشت روز ملی آب دربهمن ماه 1394 اظهار داشت: ایران در سه دهه گذشته با استفاده از آب سرازیرشده به سوی دریاچه ارومیه ۲ میلیارد دلار کالا تولید کرده، اما در مقابل، به علت خشک شدن آن ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه بر این کشور تحمیل شده است.او با اشاره به اینکه " ۹۰درصد کشاورزی ایران، آبی و ۱۰ درصد آن دیم است"، تاکید کرده که "باید همه ظرفیت‌ها را به کار گیریم و از آب تجدیدپذیر در کشاورزی استفاده کنیم.

دانشیار رشته  رشته آبخیزداری دانشگاه ارومیه
  ناصر آق اسفند 1394 در دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در تابستان سال جاری کمتر از یک درصد از کل آب دریاچه ارومیه باقی بود که این میزان در سال آینده به نیم درصد کاهش می یابد. دریاچه ارومیه بزرگترین نعمت طبیعی برای منطقه آذربایجان بود که بر اثر بی توجهی بشر دچار مشکل زیست محیطی  شده است. این دریاچه می توانست با مدیریت مناسب علاوه بر تثبیت اکوسیستم منطقه ، هزاران هزار گردشگر داخلی و خارجی را جذب کرده و درآمدزایی بسیاری برای کشور داشته باشد.
وی با اشاره به رسوب نمک در کف و اطراف دریاچه ارومیه گفت: خشک شدن دریاچه و پراکندگی گرد و غبار این نمک باعث بروز بسیاری از مشکلات زیست محیطی در منطقه خواهد شد.
علی دائی سرمربی پیشین تیم‌ ملی ایران و  سفیر دریاچه ارومیه در یونسکو
 علی دائی در اردیبهشت 1394 در برنامه اولدوز شبکه تلوزیونی ارومیه گفت : در دوران کودکی که به دریاچه ارومیه می‌آمدیم شرایط خیلی خوبی داشت اما متاسفانه درحال حاضر این دریاچه زیبا، خشک شده است. وی به خاطر خشک شدن دومین دریاچه آب شور دنیا از مسئولان ذیربط گله کرد و  بی توجهی مسئولان را عامل خشک شدن دریاچه ارومیه دانست .

سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده امریکا، ناسا

ناسا (NASA) اعلام کرده است: دریاچه شور ارومیه، همانند دریاچه آرال در ازبکستان، طی دهه های گذشته رو به تحلیل رفته است. به گفته ناسا در ۱۴ سال گذشته ۷۰ درصد از وسعت سابق دریاچه ارومیه خشک شده است و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد در سال های گذشته هر ساله نزدیک به ۲۲۰ کیلومتر مربع از این دریاچه خشک شده است.

ماهواره آکوا 10 ناسا (Aqua 10)، با انتشار تصویری از دریاچه ارومیه در ماه امرداد سال 1395 خورشیدی، از تغییر رنگ دریاچه رضاییه به رنگ قرمز نسبت به سه ماه گذشته خبر داد. سازمان ملی  فضایی  امریکا، ناسا افزود : هر مقدار از آب این دریاچه کاسته و وسعت آن کوچک تر شود، شوری آب آن نیز بیشتر خواهد شد. و در اثر فعالیت موجودات میکروسکوپی در داخل این دریاچه  رنگ این دریاچه به رنگ های قرمز و نارنجی تغییر می کند.

لئوناردو دی کاپریو(Leonardo DiCaprio)  بازیگر مشهور برنده جایزه اسکار 2016 و فعال حامی محیط زیست

 لئوناردو دیکاپریو بازیگر مشهور در اردیبهشت 95 در صفحه رسمی اینستاگرام خود با انتشار عکسی از ساحل خشک دریاچه ارومیه درباره خشکیدن دریاچه ارومیه ابراز نگرانی کرده و نوشت: اسکله مخروبه در دریاچه خشک شده ارومیه در شمال غربی ایران. این بزرگترین دریاچه نمک در خاورمیانه بود، اما در حال حاضر فقط پنج درصد از آب آن باقی‌مانده است. متاسفانه از دو دهه پیش به دلیل تغیرات آب و هوایی، ساخت و ساز سد و کاهش بارندگی، دریاچه رو به خشکی رفته است.

+ طرح‌های احیا دریاچه و انتقال آب از نقاط دیگر

طرح ‌نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس : انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه

 به گفتهٔ ایشان تنها راه نجات دریاچه ارومیه انتقال آبهای رود ارس و  بارور سازی مصنوعی ابر ها است. اما این ایده با مخالفت‌هایی روبروست. روزنامه اقتصاد پویا در سرمقاله‌ای مقصر خشکیدن دریاچه ارومیه را مردم و نمایندگانی می‌داند که برای تأمین نیازهای کشاورزی و خانگی آذربایجان بارها خواستار انتقال آب رودخانه‌هایی که به دریاچه ارومیه می‌ریزند به نقاط دیگر شده‌اند و از حکومت درخواست داشتند تا آب این رودخانه‌ها برای تأمین نیاز باغ‌های مراغه و دیگر شهرهای استان استفاده شود و یا با فشار بسیار بر مسئولین طرح میان‌گذر دریاچه ارومیه را اجرایی کردند. بر اساس این نظریه برای نجات دریاچه ارومیه به جای خشکاندن ارس و از بین بردن زمین‌های بارور نقاط دیگر باید از مصرف آب کاسته و به وزارت نیرو اجازه داده شود تا آب رودخانه‌هایی را که به طور طبیعی به این دریاچه می‌ریخته‌اند دوباره به سوی آن رها کند.

در مرداد ماه سال ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی با دو فوریّت طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه موافقت نکرد و این امر به احتمال زیاد به بحرانی‌تر شدن اوضاع دریاچه دامن خواهد زد، علاوه بر این پیش بینی می‌شود در صورت خشک شدن احتمالی دریاچه شاهد بارش باران نمک در بسیاری از استان‌های همجوار باشیم و در ادامه این امر منجر به آواره شدن ۱۳ میلیون نفر خواهد شد.

+ کمک ها و اقدامات عملی برای کمک به دریاچه ارومیه:

کمک دو میلیون دلاری ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه


به گزارش تسنیم، در اردیبهشت ماه 1393،  دولت ژاپن کمکی به مبلغ یک میلیون دلار برای احیای دریاچه ارومیه در اختیار دفتر برنامه توسعه ملل متحد در تهران قرار می‌دهد . همچنین در بهمن ماه 1393نیز دولت ژاپن ، یک میلیون دلار دیگر برای احیای دریاچه ارومیه به برنامه توسعه ملل متحد اهدا کرد . بدین ترتیب تا پایان سال 1393 ژاپن مجموعا 2 میلیون دلار به این دریاچه کمک نموده است .

 انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه توسط شرکت نروژی

عیسی بزرگ زاده، مجری طرح‌های مطالعاتی در ایران در مراسم امضای تفاهمنامه مطالعات زیست محیطی انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه با ارائه گزارشی از روند پیگیری‌های صورت گرفته برای حضور شرکت نروژی گفت: چند ماهی است که با مجموعه ریسرچ سکتر به سرپرستی شرکت آکواپلن نیوا (NIVA) درباره انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه برای دستیابی به یک راهکار مشغول مذاکره هستیم.
وی یادآور شد: این پروژه موافقین و مخالفین فراوانی در ایران دارد و دلایل اصلی آن مسائل و اتفاقات کیفی است که می‌تواند بعد از انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه وارد شود به همین دلیل از مشاور آکواپلن که تجربیات خوبی در مسائل کیفی آب دارد دعوت کردیم تا ما را در این راه یاری دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمدرضا رضازاده مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران نیز اظهار داشت: انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه جوانب مختلفی دارد که باید با دقت مطالعه شود چرا که ممکن است کاری که انجام می‌شود مشکلی را حل اما مشکلاتی دیگر را ایجاد کند، پس باید راهکاری با بیشترین منافع و کمترین خسارت انتخاب شود.
همچنین سارون، مدیرعامل شرکت آکواپلن نیوا (NIVA) در این خصوص گفت: ما جلسات بسیار طولانی داشته‌ایم و موارد زیادی از همکاران ایرانی‌مان یاد‌گرفتیم. ما یک تیم بین‌المللی برای انجام این کار تشکیل داده و از اینکه این کار را انجام خواهیم داد خوشحالیم و امیدواریم مشکلات موجود را در این پروژه برطرف کنیم.
وی ادامه داد: برنامه فشرده‌یی در این هفته داریم که بر اساس آن قرار است به ارومیه سفر کرده و با متخصصین محلی درباره دریاچه ارومیه دیدار داشته باشیم. مدیرعامل شرکت آکواپلن نیوا (NIVA) با ابزار خرسندی از محول شدن این پروژه به این شرکت تاکید کرد: به نمایندگی از این تیم بین‌المللی می‌گویم که می‌خواهیم این کار را با جدیت شروع کنیم و به انجام برسانیم و مایل هستیم که همکاران خود در این پروژه و همچنین کشور ایران را بهتر بشناسیم.
بازدید نائب رییس مجلس جمهوری فدرال آلمان از دریاچه ارومیه
به گزارش خبرگزاریTRT فارسی براساس روزنامه سرخاب چاپ تبریز، خانم کلاودیا روت نایب رییس مجلس آلمان در مدت حضور خود در تبریز، پس از قدر دانی از میهمان نوازی تبریزی ها اظهار داشت:
خانم کلاودیا روت : "وضعیت دریاچه ارومیه زخمی بزرگ است که انسان را به گریه می اندازد."
وی با اشاره به بازدید از دریاچه ارومیه بیان کرد: وضعیت دریاچه واقعا غم انگیز بود، این فاجعه زیست محیطی که شاهد آن هستیم تاثیرات منفی به دیگر جاهای منطقه وارد می کند و ما آمادگی خود را برای نجات دریاچه اعلام می کنیم.

این عضو حزب سبزهای آلمان با بیان اینکه در یک ابتکار عملی در آلمان گروهی با حضور دانشگاهیان  به نام گروه دوستان دریاچه ارومیه تشکیل یافته که البته من هم عضو این گروه هستم، این گروه با دانشگاه تهران و تبریز در ارتباط هستند تا بتوانند در خصوص احیا دریاچه کمک کنند.

وی خاطر نشان کرد: دریاچه ارومیه تنها یک دریاچه معمولی نیست بلکه محل مهاجرت پرندگانی همچون فلامینگوها و محل زندگی حیوانات مختلف است و همچنین بر روی زندگی انسان های اطراف دریاچه نیز تاثیر می گذارد.


منابع : در تهیه مطلب و نقل قول ها بطور کامل و همه جانبه سعی بر بی طرفی و رعایت امانت شده است.

ویکی پدیا

نقشه ها و تصاویر ماهواره ایGoogle Earth

خبرگزاریTRT ترکیه

وبسایت رسمی کنوانسیون رامسر

پاپ‌ساینس

خبرگزاری مهر

خبرگذاری ایرنا

خبرگزاری خبرآنلاین

روزنامه سرخاب چاپ تبریز

اهراب نیوز

اروم ‌پرس

شهر خبر

وبلاگ agheli.blogfa.com

خبرگزاری فارس

تابناک

و...


تصاویر روند تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه از گذشته تا امروز:

عکس قدیمی ار گذشته پر ابهت دریاچه رضائیه :

پرواز غرور انگیز فلامینگو ها بر فراز دریاچه ارومیه در گذشته دورÜrmü  GÖLÜ:

خشکیدن تدریجی منطقه زیبایی کاظیم داشی ساحل غربی دریاچه ارومیه از 2006 به بعد:

جزیره مشت عثمان:

شوره زار جدید ارومیه:

اسکله خشک شده دریاچه ارومیه:

کشتی های به نمک نشسته دریاچه ارومیه:

بندر رحمانلو، یکی از پر رونقترین سواحل دریاچه اورمیه اکنون توسط نمک زار به جرایرش پیوسته آبان ماه سال 90:

لاشه یک قره غاز که بدلیل رسوب نمک دریاچه ارومیه بین پرهایش تلف شده است :

استخراج نمک از دریاچه ارومیه

بهترین پوستر ها و زیباترین آثار گرافیکی درباره دریاچه ارومیه :

آیا برای حذف کامل دریاچه ارومیه اطمینان دارید؟

دریاچه ارومیه هنوز زیباست:

لطفا مطلب بعدی ما با عنوان معرفی دریاچه وان جمهوری ترکیه Van Golu را مطالعه فرمایید.

کلمات کلیدی: دریاچه ارومیه امروز، دریاچه ارومیه جان گرفت، تحقیق درباره دریاچه ارومیه، پل میانگذر دریاچه ارومیه، دریاچه وان، جزایر دریاچه ارومیه، وضعیت فعلی دریاچه ارومیه، دریاچه ،  ,nvdh]I hv,ldi،،nvdh]I،nvdh]I vqhddi،ndh]I vqhmdi،hv,ldi vqhddi ،vqhmdi،hvl, ',g,، آخرین وضعیت دریاچه،فاجعه زیست محیطی
برچسب ها: دریاچه ارومیه ، دریاچه رضائیه ، URMU GÖLÜ ، طبیعت ، طبیعت آذربایجان ، ذخیره‌گاه زیست‌کره ، پارک ملی دریاچه ارومیه ،
دنبالک ها: معرفی دریاچه وان ترکیه ، برترین مطالب زیست محیطی سال 94 ،
آخرین ویرایش: 1395/08/1 18:01
 
1393/10/17 09:56
سلاااااااااااااااااااااام
خوووووووبی؟
مطالب وبت جالب بودن.

اومدم ازت دعوت کنم یه سری هم به وب من بزنی مطمئن باش پشیمون نمیشی
.★/(,"♥♥(".)★★
..★/♥★★/█★★
.★_| |_★._| |_ ★
1393/10/17 08:49
سلام چند روزیه دارم وبلاگ هایی که مطالب جدید میزارن رو جمع می کنم یه لیست بزرگی شده دعوت می کنم تو هم وبلاگت رو توی این لیست ثبت کنی
1393/10/17 08:44
فقط چند روزه وبلاگم رو راه اندازی کردم ، موضوع وبلاگ من یکم اختصاصیه ، یعنی فقط با وبلاگ های پر محتوا مثل وبلاگ تو تبادل لینک می کنم . اینجوری هم بازدید تو زیاد میشه و هم بازدید من.

ممنون میشم یه سر بزنی و باهام تبادل لینک کنی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.