تبلیغات
کلبه - آئین سبزه کاری سیزده به در (درختکاری)

آئین سبزه کاری سیزده به در (درختکاری)

1394/01/13 23:52نویسنده : For Share

 

به همراه تصاویر مر بوط به سبزه کاری  13 به در امسال.


بیایید به جای گره زدن سبزه گندم و حبوبات،  سبزه دانه های درختی را که در روز درخت کاری خیسانده ایم ، در این روز بکاریم.

 آیین  باستانی 13 به در و طرح نهال امید:

در حالی که جنگل های شمال کشور به جهت ویلا سازی یا توسعه زمین های زراعی چای و برنج هر ساله با آتش سوزی های مصنوعی گسترده و یا چوبری ها ی گسترده عقب نشینی کرده و از لیست منابع طبیعی و ملی ایران خارج می شوند ،جنگل های بلوط زاگرس به دلیل خشک سالی بی سابقه در تاریخ کشور دچار بیماری های متنوع شده و جنگلهای گرانقدر  ارسباران دچار کهنسالی و حالت تاسف بار ریشه زی(در این حالت بذر درختان فرصت تکثیر نداشته و درختان پیر می شوند) شده اند . و لکه های جنگلی آذربایجان همیشه سبز در معرض طوفان های نمک زار های اورمیه  قرار گرفته ا ند، در شرایطی که خاک پرمهر کشورمان، درختان نخل فضا های سبز مصنوعی امارات و قطر را در آغوش کشیده ، و درختان اصفهان در قلب کشور در حسرت آب زاینده رود سوخته اند، در حال که پیکر کهن سیستان درفراق هامون خشکیده  و در حالی که درختان 70 ساله زیباترین و بلند ترین خیابان تهران و کشور به بهانه پیری بریده شده ، نعره زنان بر زمین افتادند، این  میهن کهن بیش از هر زمان به یاری فرزندان خود نیاز دارد.

با توجه به خشک سالی چندین و چند ساله ، تخریب گسترده جنگل ها و آلودگی های گسترده، گسترش روز افزون شهر ها ، تخریب مراتع ، عقب نشینی گسترده جنگلهای طبیعی کشور و عدم همت برای بوجود آوردن جنگل های مصنوعی، امروزه میهن باستانی ما بیش از هر زمانی در تاریخ کهن خود نیازمند درخت و درختکاری است.

حقیقت آیین  باستانی و ملی 13 به در:

بیایید به جای گره زدن سبزه گندم و حبوبات، سبزه دانه های درختی را که در روز درخت کاری خیسانده ایم ، در این روز فرخنده بکاریم. ما سرگرم جمع آوری وآماده ساری بذر کاج، زبان گنجشک و نهال درختان هستیم . شما هم به ما بپیوندید و با جمع آوری و کاشت بذر درختان منطقه خود به احیای طبیعت کمک کنید. برای کاشت درختان هنوز فرصت دارید. درختان غیر مثمرمثل کاج و سرو ، نارون ، افرا ، تبریزی ، اقاقیا و بید مقاوم تر بوده، احتیاجات کمتری داشته و به مراقبت کمتری نیاز دارند و برای احیای طبیعت مناسب تر اند.همچنین درختان میوه نیز برای باغ و باغچه و ویلا مناسب تر اند. در این میان شما با توجه به سلیقه  و علاقه شخصی و امکانات خود  هر نوع درختی که کاشت آن برایتان سهولت بیشتری دارد را می توانید انتخاب کنید. بخاطر داشته باشید که زمان در گذر است و فصل های کاشت محدود هستند، پس هر چه سریع تر اقدام نمایید.

انتقال درخت به طبیعت:

نهال درخت دلخواه تان را درون گلدان بکارید به تدریج با رشد نهال می توانید گلدان آن را هم بزرگتر کنید. پس از کاشت درخت دلخواهتان می توانید یکی دو سال آن را در حیاط خانه یا بالکن آپارتمان نگهداری کنید و از زیبایی آن لذت ببرید به خاطر داشته باشید که نهال درختان در این سن زیبایی درختان بونسای را بدون نیاز به مراقبت های خواص دارند. بعد از این مرحله با توجه به نوع درخت مکان مناسبی را برای کاشت آن در نظر بگیرید. برای مثال درختان میوه را در حیاط منزل خود نگه دارید یا به دوستان و آشنایان هدیه دهید و یا در فضای سبز اطراف محل کارتان بکارید .از آنجا که درختان غیر مثمر احتیاجات و مراقبت های کمتری نسبت به درختان میوه دارند دست ما نیز برای کاشت آنها بازتر است برای مثال می توانید آنها را در فضای سبز شهری، پارک ها، کنار جوی ، برکه و چشمه ها ، در دامنه کوه ها و به خصوص دره های پر آب و مرطوب و به طور کلی هر مکانی که خاک آن در طول سال رطوبت کافی داشته باشد و تا حد امکان از رفت و آمد فیزکی انسان و احشام بدور باشد، بکارید. با این کار یادگاری ارزشمندی از خود در خاک سرزمینتان به جای می گذارید . تصور کنید که اگر بخشی از جمعیت 80 میلیونی سرزمینمان این کار را انجام دهند بخش عظیمی از مشکل آلودگی هوا برطرف شده و شمار بیماران تنفسی کاهش می یابد.

تصاویر درختکاری:

تصاویر درختکاری خود را برای ما بفرستید تا آنها را با نام خودتان به بهترین وجه منتشر کنیم.

جوانه زدن درخت بلوط اروپایی:

نهال بلوط :

چرخه مصور زندگی درخت کاج :

مخروط و دانه های درخت کاج طرح نهال امید :

در تصاویر زیر نمونه مخروط و دانه های کاجی را که در زمستان 93 جمع کرده ایم ، مشاهده می نمایید.

بذر های درخت کاج که در جشن روز درختکاری خیسانده ایم :

تصویر زیر در فرخنده روز اول فروردین 1394 خورشیدی تهیه شده است.

تصویر یک نمونه نهال درخت کاج طرح نهال امید :

نهال درخت کاج ایرانی که بذر آن را در زمستان 1393 جمع کردیم و در جشن درختکاری اسفند ماه خیسانده ایم و جوانه آن را در 13 به در امسال (1394) کاشته ایم. این تصویر اواخر فروردین امسال تهیه شده است.

چرخه زندگی درخت زبان گنجشک ( نام علمی : fraxinus excelsior) :

همانطور که در شکل می بینید. میوه این درخت بیضی شکل بوده طول آن 4 -5 سانتی متر و عرض آن کمتر از یک سانتی متر می باشد.رنگ آن زرد بوده و حالت مارپیچی دارد به طوری که زمانی که رسیده شده  و از درخت می افتد مثل پره های هلیکپتر چرخیده و مسافت ریادی با باد پراکنده می شود وسط این میوه بذر مدور گیاه به قطر 5 میلیمتر وجود دارد که ضخامت آن یکی دو میلیمتر می باشد.هر درخت زبان گنجشک چند بار در سال بذر تولید کرده هر بار هزاران بذر رها می کند که البته بیشتر آنها به دلیل خشکی خاک و چرای دام، دستگاه های چمن زنی و سموم علف کش و ... رشد نمی کنند.

تصویر یک نمونه نهال درخت زبان گنجشک طرح نهال امید :

نهال درخت زبان گنجشک که در فروردین ماه امسال بذر آن را جمع آوری و به بهانه 13 به در کاشته ایم. لازم به ذکر است که بذر زبان گنجشک حتی نیازی به خیساندن هم ندارد ، فقط کافیست که چندین عدد بذر آنرا (هر 5 بذر در یک گوده) در عمق یکی دو سانتی متری خاک قرار داده و آن را مدام آبیاری کنید بعد از حدود یکی دو ماه جوانه آن رشد کرده و از سطح خاک بیرون میزند. تصویر زیر را اردیبهشت ماه امسال تهیه کرده ایم. 

جوانه نهال ون یا زبان گنجشک:

از نهال تا جنگل فقط یک قدم همت :


استفاده از مطلب با درج منبع بلامانع می باشد.

کلید واژه ها :

حقیقت آیین  باستانی و ملی 13 به در، حقیقت آیین  باستانی و ملی سیزده به در ، آیین  باستانی و ملی  سیزده به در، سیزده به در،13 به در، سبزه کاری سیزده به در ، سیزده به در، سبزه کاری سیزده به در، سبزه خیساندن ، سبزه خیساندن عید ، سبزه رویاندن عید نوروز ، آیین های باستانی و ملی 13 به در ،سبزه گره زدن ، سبزه خیساندن عید نوروز ، درخت کاری، درخت ، کشت درختان ، جنگل کاری مصنوعی ، جنگل کاری، احیاء طبیعت ،احیاء طبیعت ایران، بذر نهال بذر امید، آئین های کهن ،آیین های باستانی ،آیین های ایران باستان ،روش جدید سبزه خیساندن عید نوروز ،گره زدن سبزه عید ، گره زدن سبزه ،آیین های عید نوروز ، آیین های ایرانی،آیین های آذربایحان ، طرح نهال امید ، هر نهال امیدی برای فردای طبیعت، بذر نهال = بذر امید،عکس نهال درخت زبان گنجشک ،عکس نهال درخت کاج،تصویر نهال درخت زبان گنجشک ، تصویرنهال درخت کاج،نهال ون ،نهال زبان گنجشک،نهال طرح درختکاری،طرح نهال امید،برچسب ها: درختکاری ، طبیعت ، درخت ، کاج ، طرح نهال امید ، تصاویر درختکاری ،
دنبالک ها: معرفی درخت کاج،تکثیر، کاشت ،تزئین ، جشن درخت کاری و طرح نهال امید ،
آخرین ویرایش: 1394/11/9 05:03
 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.