تبلیغات
کلبه - کنوانسیون رامسر،کنوانسیون حفاظت تالابهای جهان

کنوانسیون رامسر،کنوانسیون حفاظت تالابهای جهان

1394/03/14 17:39نویسنده : For Share

 

ایران بنیان گذار کنوانسیون رامسر :

کنوانسیون رامسر قدیمی ترین معاهده بین المللی، با تاکید بر حفاظت از طبیعت تالاب ها ، به همت ایران و در دوران پهلوی دوم به  نام شهر ایرانی رامسر میان کشور های جهان به رسمیت شناخته شد.


کنوانسیون رامسر (میثاق بین المللی حفاظت از تالابها) :        

کنوانسیون رامسر قدیمی ترین معاهده بین المللی، با تاکید بر حفاظت از طبیعت در جهان است. آغاز آن در دوم ماه فوریه 1971 ( 13 بهمن 1349خورشیدی) در شهر ایرانی رامسر بوده که  کنوانسیون نام خود را از این شهراقتباس کرده است. کنوانسیون رامسر در سال 1975 جنبه قانونی یافت. این معاهده 164کشور عضو را ملزم به تعیین و حفظ تالابهای با اهمیت بین المللی و تشویق به استفاده خردمندانه از آنها می نماید . بیش از 2083سایت با مساحت کل حدود 199 میلیون هکتار در حال حاضر در این کنوانسیون به ثبت رسیده اند .

پوستر چهلمین سالگرد کنوانسیون رامسر:

هر چند در حال حاضر اکوسیستم های طبیعی و انسان ساخت با انواع مشکلات روبرو هستند ، ولی اگر همین تعداد محدود از توافق و قراردادهای بین المللی زیست محیطی وجود نداشت، عمل حفاظت و نگهداری از محیط زیست به مراتب مشکل تر از آنچه امروز با آن مواجه هستیم، می بود. قوانین و معاهدات بین المللی پایه اجرا و بعمل درآوردن اصول و قوائد زیست محیطی در سطح جهانی می باشند. آنها نه تنها استانداردهای جهانی را تعیین میکنند بلکه صرف وجود آنها در صحنه جهانی اغلب دولتها را به امضا معاهدات و یا تدوین قوانین داخلی خود ترغیب می کنند.

 اگرچه نام رسمی کنوانسیون : “ کنوانسیون تالابهای بین المللی بویژه به عنوان زیستگاه پرندگان آبزی “ یا به اختصار“ کنوانسیـون تالابهـا ( رامسـر، ایــران ، 1971) “ نوشتـه می شـود، ولی به طور معمول به “ کنوانسیون رامسر “ شهرت دارد. این کنوانسیون بر حفاظت و بهره برداری معقول از تالابها به خصوص در جهت فراهم ساختن زیستگاهی برای پرندگان آبزی تأکید می کند. طی گذشت سالها، کنوانسیون گستره نگرش خود را چنان افزایش داده که تمام ابعاد حفاظت و بهره برداری معقول  و پایدار از تالابها را در بر می گیرد و تالابها را در زمره اکوسیستمهایی می داند که در حفاظت از تنوع زیستی و رفاه جامعه بشری اهمیت فوق العاده ای دارند. کنوانسیون رامسر باعث دست آوردهای قابل توجهی در حفاظت از تالابها شده است .

 آرم کنوانسون رامسر در کشور های مختلف :
لگوی کنوانسیون رامسر کشورهای رومانی و ایرلند  :


موقعیت تالاب های عضو کنوانسیون رامسر بر روی نقشه جهان:

در تصویر زیر تالاب های عضو کنوانسیون رامسر بر روی نقشه جهان با رنگ آبی مشخص شده اند.


ساختمان هتل قدیم رامسر: 


هتل قدیم رامسر با معماری بسیار زیبا در مرکز شهر در دامنه کوههای جنگلی و فضای سبز با محوطه ‌سازی چشم ‌نواز جای گرفته و در سال ۱۳۱۷ خورشیدی در دوره رضا شاه مورد بهره‌ برداری قرار گرفته‌است. زیربنای این هتل حدود پنج هزار متر مربع در سه طبقه به لحاظ نوع معماری، زیبایی، موقعیت مکانی و تجهیزات یکی از مشهورترین هتل‌های خاورمیانه به شمار می‌رود.


وضعیت تالاب های ایرانی عضو کنوانسون رامسر :

در ایران بیش از 84 تالاب با اهمیت بین‌المللی شناسایی شده است که از بین آنها تا کنون 24 رامسر سایت با مساحت یک میلیون و 486 هزار و 438 هکتار در کنوانسیون رامسر ثبت شده‌اند برخی از این تالاب های ایرانی مثل  تالاب انزلی ، تالاب گاوخونی و تالاب دریاچه ارومیه که زمانی از مهمترین تالاب های کنوانسیون رامسر بوده و الگوی کشور های دگر در زمینه حفاظت از منابع طبیعی و ملی بوده اند، امروزه  وضع مطلوبی نداشته و یکی پس از دیگری در حال خشکیدن هستند و جایگاه آنها در لیست تالاب های رامسر نزول می کند.برای مثال عمق تالاب انزلی تا سال 57 بیش از 8 متر بوده ولی امروز به کمتر از یک و نیم متر رسیده است، یا در یاچه ارومیه که زمانی به آن دریای ارومیه گفته می شد، امروزه نمکزاری بیش نیست یا خشک شدن سه تالاب هامون که منجر به مهاجرت جمعیت زیادی از ساکنین اطراف آنها شده است.

لیست مونترو یا فهرست قرمز کنوانسیون رامسر(تالاب های آسیب دیده):

تالاب‌هایی که دچار تغییرات شدید اکولوژیکی شده‌اند در مونترو لیست کنوانسیون رامسر قرار می‌گیرند که این تالاب‌ها یا دچار دستکاری انسان یا تغییرات اقلیمی شده‌اند که برگشت به شرایط طبیعی آنها نیازمند اعمال مدیریت‌های ویژه در جلوگیری از تغییر کاربری‌ها و استفاده انسانی، تامین حق آبه مورد نیاز، عدم تجاوز به عرصه‌های تالابی و ... است.

برخی از تالاب های ایرانی عضو کنوانسیون رامسر که بدلیل آسیب دیدگی در فهرست مونترو قرار دارند را در جدول زیر مشاهده می نمایید :

ردیف

تالابهای فهرست منترو

علت آسیب اکولوژیکی وارده به تالاب

1

تالاب انزلی (15 هزار هکتار)

ورود پساب‌ها و سموم کشاورزی و تبدیل اراضی تالابی به کشاورزی و کاهش شدید عمق تالاب

2

تالاب دریاچه ارومیه

 

مدیریت غلط واستفاده بی‌رویه منابع آب و احداث سد های فراوان در مسیر رودخانه های دریاچه

 

3

تالاب گاو خونی

مدیریت غلط  واستفاده بی‌رویه منابع آب

4

5

6

تالاب های هامون هیرمند، هامون پوزک و هامون صابری (60 هزار هکتار)

 

ساخت سد بررود خانه هیرمند، استفاده بی‌رویه منابع آب و وارد کردن ماهی آمور توسط شیلات

7

8

تالابهای نیریز و کمجان(108 هزار هکتار)

تعرض و استفاده بی‌رویه از آب این تالاب و ورود پساب‌ها و سموم کشاورزی

9-11

تالاب های شادگان خورالامیه و خورموسی(400 هزار هکتار)

تغییر کاربری و تخریب اراضی و آلودگی‌های نفتی و زهکش‌های بسیار شور صنایع کشت و صنعت نیشکر جنوب

12

13

14

تالاب های  یادگارلو ، شورگل و درگه سنگی(2500 هکتار)

مدیریت غلط منابع آب و توسعه بی رویه چاه‌های کشاورزی و احداث سازه‌های آبی و سد حسنلو (سد شورگل)

15

تالاب آلاگل

 

16

تالاب آلماگل

 

17

تالاب آجی‌گل

 

18

...

 


پوستر طراحی شده در 35 امین سالگرد تصویب بین الدولی کنوانسیون رامسر به مناسبت تخریب تالاب انزلی (تالاب پهلوی):(اثر مهدی محجوب)

برخی مفاد کنوانسیون حفاظت از تالاب های رامسر :
برچسب ها: طبیعت ، تالاب ، رامسر ، کنوانسیون حفاظت از تالابها ، طبیعت ایران ،
دنبالک ها: همه چیز درباره دریاچه ارومیه ، وبلاگ کلبه در لیست برترین های محیط زیست ، مطالب منتخب هفته محیط زیست ،
آخرین ویرایش: 1396/03/10 16:15
 
1394/03/25 19:00
درود بر شما
انتخاب شمارو تبریک عرض میکنمدر صورت تمایل لینک بدید تبادل لینک کنیم

انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش


موفق باشید
For Share
درود بر شما
من هم متقابلا موفقیت شما در کسب عنوان سومین پست برتر رو تبریک عرض میکنم و امیدوارم به تلاش هاتون در راستای کمک به طبیعت ادامه بدین .وبلاگ مفید شما رو دیدم، ای کاش هر شهر ایرانی انجمنی مثل انجمن شما داشت. و یا اینکه کاش فعالیت شما به یک شهر محدود نمی شد. در کل از اینکه هموطنانی مثل شما دارم احساس غرور میکم و دل خوش به اینم که هنوز میهن دوستان این دیار زنده اند.
پاینده و جاوید باشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.